Idealny digital workplace?

Poznaj 3 trendy w projektowaniu wirtualnego miejsca pracy, czyli digital workplace!

 

 

Praca hybrydowa jest dziś już normą, podobnie jak dostępność intranetów i innych narzędzi, z których korzystamy w codziennej firmowej komunikacji, a które składają się na digital workplace – nasze cyfrowe miejsce pracy. Jak zadbać o spójność tego ekosystemu, aby zapewnić pracownikom jak najlepsze cyfrowe doświadczenia? Przyjrzyjmy się najważniejszym trendom w tym obszarze.

 

 

  1. Digital workplace: Przyjazny design

Na co dzień każdy z nas ma do czynienia z dziesiątkami najróżniejszych aplikacji. Przyzwyczajamy się do tego, że korzystanie z nich jest łatwe i przyjemne, a to przekłada się na nasze oczekiwania względem każdego innego oprogramowania. Obserwujemy coraz doskonalsze produkty komercyjne, a nasze oczekiwania związane z łatwością użytkowania tylko rosną. Intranet już nie może być brzydki i niefunkcjonalny, ponieważ pracownicy nie będą chcieli z niego korzystać. Dla HR managerów i osób odpowiedzialnych za komunikację wewnętrzną, świat aplikacji powinien być źródłem inspiracji i poszukiwania najciekawszych rozwiązań, które można wykorzystać przy planowaniu i projektowaniu nowoczesnego digital workplace.

 

  1. Digital workplace: Personalizacja

Spójny ekosystem narzędzi do komunikacji i wymiany wiedzy ma ułatwić pracę oraz podnieść efektywność konkretnych pracowników. Jeśli każdy z nich wykonuje nieco inną pracę, to personalizacja jest naturalnym krokiem naprzód. Niekoniecznie musimy mieć tu do czynienia z analizą skomplikowanych danych czy śledzeniem każdego ruchu pracownika. Personalizację można z powodzeniem wdrożyć również na podstawie odpowiednich badań. Analizowanie rutyny pracy, pogłębione wywiady z pracownikami czy badania etnograficzne, to doskonałe narzędzia współczesnego HR managera.

 

  1. Digital workplace: Współtworzenie

Cyfrowe doświadczenia pracowników (digital employee experience) mogą mieć znaczący wpływ na dobrostan psychiczny i satysfakcję z pracy. W dynamicznie rozwijających się organizacjach dobrze zaprojektowany digital workplace (w tym intranet i inne narzędzia komunikacji wewnętrznej) staje się więc jednym z priorytetów rozwoju.

To jednak trudny projekt, w który – prócz działu HR oraz osób odpowiedzialnych za firmowe IT – zaangażowani powinni być sami pracownicy na przeróżnych stanowiskach. W końcu powstaje właśnie środowisko, które ma służyć poprawie jakości pracy całej firmy. Warto więc zadbać o dobrą komunikację i współpracę ponad podziałami organizacyjnych silosów.

 

Więcej o tym, jak zaprojektować digital workplace, które będzie wspierać pracowników, poprawi przepływ wiedzy w organizacji i przyniesie oszczędności przeczytasz w artykule: Digital Workplace i intranet. Jak stworzyć wirtualne miejsce pracy? >>

 

CX Senior Researcher EDISONDA, część Grant Thornton

Zobacz także

Skomentuj