Wypadki w delegacji zrównane z wypadkami przy pracy

Od miesiąca obowiązują przepisy zrównujące wypadki w delegacji z wypadkami przy pracy w zakresie uprawnienia do świadczeń. Dla pracodawców może to oznaczać wzrost kosztów wynagrodzeń.

 

18 września 2021 roku weszły w życie przepisy zrównujące uprawnienia w zakresie świadczeń dotyczące wypadków w delegacji, z wypadkami przy pracy. Na mocy Ustawy z dnia 24 czerwca 2021 r. o zmianie ustawy w systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw (art. 3 ust. 2 ww. ustawy):

 

„wypadkiem na równi z wypadkiem przy pracy, w zakresie uprawnienia do świadczeń określonych w ustawie, jest wypadek któremu pracownik uległ: w czasie podróży służbowej (…), podczas szkolenia w zakresie powszechnej samoobrony oraz przy wykonywaniu zadań zleconych przez działające u pracodawcy organizacje związkowe”.

Nowe przepisy dotyczące wypadków w delegacji – wyższe koszty wynagrodzeń

Powyższe zmiany niestety nie są korzystne dla pracodawców – w przypadku firm bowiem mogą oznaczać wzrost kosztów składki wypadkowej, a co za tym idzie – wzrost kosztów wynagrodzeń.

Warto zatem, aby firmy pochyliły się nad analizą kwot przekazywanych na składkę wypadkową oraz deklaracjami ZUS IWA – nie tylko za mijający rok, ale także 5 lat poprzednich (począwszy od 1 stycznia 2022 roku), ponieważ będą one uwzględniane przy ustalaniu stopy procentowej na ubezpieczenia wypadkowe na kolejny okres.

 

 Ważne! ZUS nie opublikował jeszcze najnowszych wytycznych dotyczących zgłaszania wypadków, zatem należy trzymać w tym zakresie rękę na pulsie.

 

Potrzebujesz wsparcia w zakresie naliczania składek wypadkowych dla pracowników w 2022 roku czy prowadzenia spraw kadrowych? Skorzystaj z outsourcingu kadrowo-płacowego Grant Thornton >>

 

mm

Specjalista ds. płac, Outsourcing Grant Thornton

Zobacz także

Skomentuj