Dyplom doktora – jakie daje uprawnienia pracownikowi?

Jakie uprawnienia pracownicze wynikają z tytułu posiadania przez pracownika dyplomu doktorskiego? 

 

Zgodnie z przepisami prawa pracy, wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 dni, dla pracownika, którego staż pracy wynosi mniej niż 10 lat oraz 26 dni, jeżeli staż pracy pracownika wynosi minimum 10 lat.

Zgodnie z art. 155 Kodeksu pracy, do okresu pracy, od którego zależy wymiar urlopu, wlicza się z tytuły ukończenia:

  1. zasadniczej lub innej równorzędnej szkoły zawodowej – przewidziany programem nauczania czas trwania nauki, nie więcej jednak niż 3 lata,
  2. średniej szkoły zawodowej – przewidziany programem nauczania czas trwania nauki, nie więcej jednak niż 5 lat,
  3. średniej szkoły zawodowej dla absolwentów zasadniczych (równorzędnych) szkół zawodowych – 5 lat,
  4. średniej szkoły ogólnokształcącej – 4 lata,
  5. szkoły policealnej – 6 lat,
  6. szkoły wyższej – 8 lat.

 

UWAGA! Okresy nauki, o których mowa w pkt 1-6, nie podlegają sumowaniu.

 

Jak należy traktować dyplom doktora dostarczony przez pracownika?

Zgodnie z art. 208 ust. 2 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce: „Doktorantowi, który uzyskał stopień doktora w wyniku ukończenia szkoły doktorskiej, okres kształcenia w tej szkole, nie dłuższy niż 4 lata, zalicza się do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze.”

Zgodnie ze stanowiskiem PIPpowyższy zapis nie odnosi się do uprawnień urlopowych, a jedynie do okresów pracy uprawniających do dodatku za wieloletnią pracę, nagrody jubileuszowej i jednorazowej odprawy w związku z przejściem na emeryturę lub rentę”

Dodatkowo zgodnie z wyrokiem Sądu Okręgowego w Gliwicach VIII Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych nie istnieją żadne przesłanki, aby zaliczyć ten okres kształcenia do stażu urlopowego:

 

„Po pierwsze, art. 155 § 1 k.p. zawiera wyłączną regulację w zakresie zasad wliczania okresów edukacji do stażu pracy pracownika, warunkującego wymiar jego urlopu wypoczynkowego. Po drugie, szczególna regulacja zawarta w ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym dotyczy wyłącznie relacji pracownika ze stopniem naukowym doktora w stosunku do uczelni. Art. 1 ust. 1 przywołanej ustawy wyraźnie bowiem stanowi, że stosuje się ją do publicznych i niepublicznych szkół wyższych. W rezultacie, brak jest podstaw by powód wywodził z niej skutki prawne w ramach stosunku pracy, łączącego go z pozwaną spółką, nieposiadającą statusu szkoły wyższej.”

 

 Z powyższych regulacji wynika, że pracownikowi, który dostarczy dyplom doktora należy naliczyć z tego tytułu wyłączenie 8 lat stażu urlopowego zgodnie z art. 155 Kodeksu pracy.

 

Potrzebujesz wsparcia w zakresie rozliczania składek ZUS czy prowadzenia spraw kadrowych? Skorzystaj z outsourcingu kadrowo-płacowego Grant Thornton >>

 

Zobacz także

Skomentuj