Czy można żądać podczas rekrutacji adresu zameldowania kandydata?

Do prezesa UODO wpłynęło pytanie o możliwość żądania w toku rekrutacji adresu zameldowania i adresu korespondencyjnego kandydata. Zdaniem PUODO – nie. Dlaczego?

 

Według prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych pracodawca ma możliwość przetwarzania adresu zameldowania, adresu zamieszkania i adresu do korespondencji, niezbędnych do wypełnienia formularza ZUS ZUA, dopiero po nawiązaniu stosunku pracy z kandydatem ubiegającym się o zatrudnienie.

Zdaniem PUODO żądanie od potencjalnego pracownika podania ww. danych na etapie rekrutacji jest przedwczesne.

Prezes UODO przypomniał, że pracodawca ma 7 dni na zgłoszenie pracownika do ubezpieczenia od momentu nawiązania z nim stosunku pracy.

 

Chcesz wiedzieć jak właściwie chronić dane w swojej firmie i uniknąć krytycznych zagrożeń? Skorzystaj z outsourcingu RODO marki Grant Thornton >> 

 

oprac. za The Center of Excellence, Outsourcing Grant Thornton

mm

Starszy specjalista ds. content marketingu w Grant Thornton. Prasowy dziennikarz ekonomiczny z kilkunastoletnim doświadczeniem zawodowym, samodzielna księgowa. Wieloletni współpracownik Grupy Wydawniczej Infor oraz Wydawnictwa Wiedza i Praktyka. Pisała m.in. dla Dziennika Gazety Prawnej czy Wydawcy Harvard Business Review Polska. Laureatka wyróżnienia prasowego „Pióro Odpowiedzialności” przyznawanego przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu.

Zobacz także

Skomentuj