ZUS udostępni specjalny kalkulator dla firm do obliczania składki zdrowotnej!

Kalkulator podstawy składki oraz samej składki zdrowotnej od ZUS dla firm będzie dostępny po 20 stycznia 2022! 

 

ZUS wkrótce – tj. w drugiej połowie stycznia br. – udostępni specjalny kalkulator, który ma ułatwić ustalenie podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne oraz wysokość tejże składki.

Kalkulator ZUS do składki zdrowotnej jest przygotowywany w związku ze zmianami wprowadzonymi przez tzw. Polski Ład, wskutek których ustalenie podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne dla osób prowadzących pozarolniczą działalność jest uzależnione od wybranej przez nich formy opodatkowania.

 

„Po wprowadzeniu niezbędnych danych, takich jak np. forma opodatkowania, kwota dochodu lub przychodu, kalkulator pomoże ustalić podstawę wymiaru i obliczyć kwotę składki należnej za dany miesiąc” – poinformowała prezes ZUS prof. Uścińska.

 

 Kalkulator będzie dostępny na stronie internetowej www.zus.pl oraz w programach Płatnik i ePłatnik.

 

Termin udostępnienia kalkulatora, jak podaje ZUS, jest uzależniony od momentu ogłoszenia przez GUS wysokości przeciętnego miesięcznego wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw z IV kw. poprzedniego roku (razem z wypłatami z zysku) – co następuje ok. 20 stycznia. Wskaźnik ten jest niezbędny do prawidłowego działania kalkulatora.

 

Potrzebujesz wsparcia w zakresie rozliczeń z ZUS-em czy prowadzenia spraw kadrowych?
Skorzystaj z outsourcingu kadrowo-płacowego Grant Thornton >>

 

oprac. HZK za ZUS

mm

Starszy specjalista ds. content marketingu w Grant Thornton. Prasowy dziennikarz ekonomiczny z kilkunastoletnim doświadczeniem zawodowym, samodzielna księgowa. Wieloletni współpracownik Grupy Wydawniczej Infor oraz Wydawnictwa Wiedza i Praktyka. Pisała m.in. dla Dziennika Gazety Prawnej czy Wydawcy Harvard Business Review Polska. Laureatka wyróżnienia prasowego „Pióro Odpowiedzialności” przyznawanego przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu.

Zobacz także

Skomentuj