Baza ofert pracy dla Ukraińców zgodnych z ich kwalifikacjami

Jeszcze więcej uchodźców z Ukrainy ma podejmować w Polsce pracę, dzięki możliwości dopasowania ofert pracy do posiadanych kwalifikacji. Rząd pracuje nad bazą informatyczną, która pozwoli na mapowanie ich kompetencji i kontaktowanie z potencjalnymi pracodawcami.

 

Rada Ministrów przyjęła dwa projekty – nowelizacji specustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa oraz ustawy o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne – które mają ułatwić nawiązywanie kontaktów między pracodawcami a poszukującymi pracy obywatelami Ukrainy wg kryterium kompetencji. W tym celu ma powstać system teleinformatyczny pozwalający na zmapowanie kompetencji oraz potrzeb danego pracownika oraz na uzyskanie informacji zwrotnej w zakresie ofert pracy i danych kontaktowych do potencjalnych pracodawców.

 

Kluczowe funkcjonalności bazy ofert dla Ukraińców

Opracowywana baza informatyczna dla uchodźców z Ukrainy ma z jednej strony umożliwiać pracodawcom czy agencjom pośrednictwa pracy wprowadzanie, gromadzenie, aktualizowanie i usuwanie informacji z ofertami pracy. Z drugiej strony ma pozwalać pracownikom z Ukrainy na wprowadzanie, gromadzenie i usuwanie informacji opisujących ich wiedzę i zawodowe doświadczenie. System ma również mieć funkcję analizowania wprowadzonych przez Ukraińców informacji w celu przygotowania dla nich rekomendacji w zakresie dostępnych ofert pracy, adekwatnie do ujawnionych przez nich danych oraz kontaktowania ich z potencjalnymi pracodawcami.

System ma być dostępny online przez stronę internetową lub w ramach aplikacji mObywatel oraz podlegać ew. pracom rozwojowym, w miarę potrzeb. Jak podała Kancelaria Premiera, nowe rozwiązanie mają wejść w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

 

Potrzebujesz wsparcia w zakresie rozliczeń kadrowo-płacowych? Sprawdź >> outsourcing kadrowo-płacowy Grant Thornton <<

 

oprac. HZK za KP

mm

Starszy specjalista ds. content marketingu w Grant Thornton. Prasowy dziennikarz ekonomiczny z kilkunastoletnim doświadczeniem zawodowym, samodzielna księgowa. Wieloletni współpracownik Grupy Wydawniczej Infor oraz Wydawnictwa Wiedza i Praktyka. Pisała m.in. dla Dziennika Gazety Prawnej czy Wydawcy Harvard Business Review Polska. Laureatka wyróżnienia prasowego „Pióro Odpowiedzialności” przyznawanego przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu.

Zobacz także