Zmiany w ewidencji czasu pracy kierowców od 29 maja 2022 roku!

W najbliższą niedzielę wejdą w życie zmiany w ewidencji czasu pracy kierowców oraz wydłuży się obowiązkowy okres jej przechowywania przez pracodawców – do 10 lat!

 

Nadchodzące zmiany w ewidencji czasu pracy kierowców, a także 10-letni obowiązkowy okres przechowywania ewidencji czasu pracy (dotychczas wynosił on 3 lata), wynikają z wejścia w życie ustawy z 26 stycznia 2022 roku o zmianie ustawy o transporcie drogowym, ustawy o czasie pracy kierowców oraz niektórych innych ustaw, która to znowelizowała art. 25 ustawy z 16 kwietnia 2004 r. o czasie pracy kierowców.

 

Jakie zmiany w ewidencji czasu pracy kierowców od 29 maja 2022?

Kluczowym założeniem nowelizacji art. 25 jest przyjęcie, że ewidencja czasu pracy dla każdego kierowcy powinna być prowadzona (w formie papierowej lub elektronicznej) przez pracodawcę celem prawidłowego ustalenia jego wynagrodzenia oraz pozostałych świadczeń związanych z pracą. Stąd ewidencja ta powinna obejmować:

  • godzinę rozpoczęcia i zakończenia pracy,
  • liczbę przepracowanych godzin (w tym w porze nocnej oraz liczbę godzin nadliczbowych),
  • liczbę udzielonych dni wolnych od pracy (wraz z tytułem ich przyznania),
  • liczbę godzin dyżurowania (w tym godzinę rozpoczęcia i zakończenia dyżuru oraz informację czy dyżur był pełniony w domu),
  • rodzaj i wymiar nieobecności w pracy (zarówno zwolnień od pracy, jak i nieobecności usprawiedliwionych oraz nieusprawiedliwionych).

 

Prowadzona przez pracodawcę ewidencja powinna uwzględniać prowadzone dotąd: zapisy na tzw. wykresówkach, wydruki danych z karty kierowcy i tachografu cyfrowego, pliki pobrane z karty kierowcy i tachografu cyfrowego, rejestry opracowane na podstawie ww. dokumentów oraz pozostałe dokumenty potwierdzające czas pracy oraz rodzaj wykonywanych przez kierowcę czynności.

 

Nadal nie będzie trzeba ewidencjonować godzin pracy kierowców pracujących w oparciu o zadaniowy czas pracy, a także pracowników opłacanych ryczałtowo za godziny nadliczbowe lub pracę w porze nocnej. Przy czym obowiązek prowadzenie indywidualnych kart ewidencji nieobecności (z podziałem na ich rodzaj i wymiar) pozostanie.

 

Potrzebujesz wsparcia w zakresie rozliczeń kadrowo-płacowych? Sprawdź >> outsourcing kadrowo-płacowy Grant Thornton <<

 

oprac. HZK za Lex

mm

Starszy specjalista ds. content marketingu w Grant Thornton. Prasowy dziennikarz ekonomiczny z kilkunastoletnim doświadczeniem zawodowym, samodzielna księgowa. Wieloletni współpracownik Grupy Wydawniczej Infor oraz Wydawnictwa Wiedza i Praktyka. Pisała m.in. dla Dziennika Gazety Prawnej czy Wydawcy Harvard Business Review Polska. Laureatka wyróżnienia prasowego „Pióro Odpowiedzialności” przyznawanego przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu.

Zobacz także