Nowe obowiązki pracodawców zatrudniających obywateli Ukrainy!

Od 15 lipca 2022 roku zwiększył się zakres informacji, jakie pracodawca zatrudniający obywatela Ukrainy musi podać w powiadomieniu zgłaszanym do PUP. Jakie nowe informacje trzeba w nim zawrzeć?

 

Na podstawie ustawy z 8 czerwca 2022 r. o zmianie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa oraz niektórych innych ustaw 15 lipca weszły w życie nowe przepisy dotyczące legalizacji pracy obywateli Ukrainy. Co dokładnie się zmieni? Jakie nowe obowiązki nałożyła na pracodawców powyższa nowelizacja?

 

Nowe obowiązki pracodawców zatrudniających obywateli Ukrainy

Do tej pory w powiadomieniu zgłaszanym w PUP w przypadku zatrudnienia obywatela Ukrainy należało podać:

  • informacje dotyczące podmiotu powierzającego wykonywanie pracy obywatelowi Ukrainy;
  • dane osobowe obywatela Ukrainy;
  • rodzaj umowy pomiędzy podmiotem powierzającym wykonywanie pracy a obywatelem Ukrainy;
  • stanowisko lub rodzaj wykonywanej pracy;
  • miejsce wykonywanej pracy.

 

Od 15 lipca 2022 r. zakres informacji, które podmiot zatrudniający obywatela Ukrainy musi podać w powiadomieniu zwiększył się o:

  • miesięczną lub godzinową stawkę wynagrodzenia;
  • wymiar czasu pracy lub liczbę godzin pracy w tygodniu lub w miesiącu;
  • liczbę wszystkich osób wykonujących pracę na podstawie umowy o pracę i na podstawie umów cywilnoprawnych według stanu na dzień 23 lutego 2022 r. oraz na dzień złożenia powiadomienia.

 

Pracodawcy są zobowiązani do zapewnienia obywatelom Ukrainy, że praca im powierzona będzie się odbywać w wymiarze czasu pracy nie niższym, niż wskazany w powiadomieniu lub liczbie godzin nie mniejszej, niż wskazana w powiadomieniu oraz za wynagrodzeniem nie niższym, niż ustalone według stawki określonej w powiadomieniu, proporcjonalnie zwiększonym w przypadku podwyższenia wymiaru czasu pracy lub liczby godzin pracy.

 

 Przystępny dotychczas system legalizacji zatrudnienia obywateli Ukrainy przybywających do Polski w związku z konfliktem zbrojnym stał się obecnie bardziej wymagający dla pracodawców. Wprowadzone zmiany nakładają na pracodawców obowiązek przestrzegania określonego wymiaru czasu pracy i wynagrodzenia za wykonaną pracę oraz podania liczby godzin pracy w miesiącu. W praktyce oznacza to np., że jeśli pracownik przepracuje mniej godzin, pracodawca będzie zobowiązany do zapłaty wynagrodzenia zadeklarowanego w powiadomieniu. Celem tej zmiany jest ochrona pracowników z Ukrainy i ich równe traktowanie, poprzez zapewnienie im pracy na warunkach nie gorszych, niż wskazane w powiadomieniu.

 

Więcej informacji na stronie Kancelarii Prawa Pracy Grant Thornton w artykule pt. Zmiany w zatrudnianiu obywateli Ukrainy – więcej formalności dla pracodawców!

 

mm

Główny Specjalista/Koordynator ds. płac i kadr. Od 2019 roku w Departamencie Outsourcingu Grant Thornton. Absolwentka studiów magisterskich kulturoznawstwo USA na Uniwersytecie Warszawskim oraz Studiów Podyplomowych z Kadr i Płac. Ukończyła kurs w Stowarzyszeniu Księgowych w Polsce i uzyskała kwalifikacje zawodowe jako 'Specjalista ds. Kadr i Płac'. Świadczy usługi kadrowe dla dużego, międzynarodowego przedsiębiorstwa.

Zobacz także