Czyżby rodzimy rynek pracy był niezniszczalny?

Fala spadków liczby nowych ogłoszeń o pracę w Polsce zaskakująco szybko wygasa, czego dowodzi najnowszy raport „Oferty pracy w Polsce” autorstwa Grant Thornton i Element. Co dokładnie mówią dane?

 

Z najnowszych danych zgromadzonych dla Grant Thornton przez firmę Element – Partnera Technologicznego cyklicznego raportu o rynku pracy – wynika między innymi, że w sierpniu 2022 r. polscy pracodawcy na 50 największych portalach rekrutacyjnych opublikowali 316 tys. nowych ogłoszeń o pracę. To oznacza:

  • tylko o 0,5% mniej w stosunku do zeszłego roku,
  • o 10% więcej wobec poprzedniego miesiąca
  • oraz wyraźnie więcej, niż w sierpniu 2019 i 2020 roku.

Największy wzrost liczby ofert pracy w sierpniu br. (podobnie jak w lipcu) zanotowano w finansach – popyt na księgowych i analityków finansowych wzrósł przez rok o 50%. Dużo wyższa jest także liczba ogłoszeń wśród zawodów związanych z branżą IT (tu odnotowano wzrost o 39%) oraz w branży HR (więcej o 29%). Z kolei w przypadku zawodów związanych z wykonywaniem pracy fizycznej, a także wśród medyków, od kilku miesięcy widać znaczące spadki (odpowiednio -20% i -10%), ale w tych przypadkach zmiany mogą być wynikać z wysokiej bazy sprzed roku.

 

Czy kryzys ominie polski rynek pracy? 

Monika Smulewicz, partner i dyrektor zarządzająca w Grant Thornton ocenia, że jest jeszcze za wcześnie, aby otwierać szampany i ogłaszać, że kryzys ominął polski rynek pracy, a niebezpieczeństwo zostało zażegnane. – Przed nami jeszcze wiele trudnych miesięcy (może nawet lat), w trakcie których wiele się może wydarzyć. Na pewno jednak początek tego okresu przebiega mniej gwałtownie, niż można było się spodziewać.

Poprzednie edycje badania Grant Thornton poświęconego rynkowi pracy pokazały, że polscy pracodawcy między marcem a czerwcem 2022 roku istotnie ograniczyli skłonność do tworzenia nowych miejsc pracy, w efekcie czego dynamika liczby nowych ofert pracy publikowanych w Internecie silnie spadła – z 30% w marcu do -8% w czerwcu. Wydawało się wówczas, że polski rynek pracy wchodzi w okres silnego regresu, a spadki liczby ogłoszeń o pracę mogą się pogłębiać.

– Na szczęście pod względem liczby nowych ofert pracy sierpień przyniósł dużą ulgę cieszy się Monika Smulewicz. – Popyt na pracowników co prawda już nie rośnie w tak szalonym tempie, jak przed wybuchem wojny na Ukrainie, ale nadal jest bardzo silny. Widmo twardego lądowania gospodarczego – przynajmniej na razie – nie materializuje się. Pewne spowolnienie procesu tworzenia nowych miejsc pracy jest wyraźne, ale miejmy nadzieję, że to raczej drobna korekta, aniżeli prawdziwy kryzys gospodarczy.

 

Raport „Oferty pracy w Polsce” autorstwa Grant Thornton i Element jest dostępny tutaj 👇

 

mm

Starszy specjalista ds. content marketingu w Grant Thornton. Prasowy dziennikarz ekonomiczny z kilkunastoletnim doświadczeniem zawodowym, samodzielna księgowa. Wieloletni współpracownik Grupy Wydawniczej Infor oraz Wydawnictwa Wiedza i Praktyka. Pisała m.in. dla Dziennika Gazety Prawnej czy Wydawcy Harvard Business Review Polska. Laureatka wyróżnienia prasowego „Pióro Odpowiedzialności” przyznawanego przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu.

Zobacz także