Obowiązki pracodawcy w okresie zimowym

Od 1 listopada do 31 marca każdego roku na pracodawcach ciążą dodatkowe obowiązki wobec pracowników, ze względu na trwający w tym czasie tzw. okres zimowy. Jakie to obowiązki i jakie dodatkowe prawa mają w tym czasie pracownicy?

 

Okres zimowy, który w Polsce, zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami, trwa od 1 listopada do 31 marca, nakłada na pracodawców dodatkowe obowiązki względem pracowników. Pracodawcy przez okres tych pięciu miesięcy muszą zapewnić odpowiednie warunki do pracy – zarówno pracownikom pracującym na zewnątrz, jak i wewnątrz budynków. Poniższej przedstawiamy najistotniejsze kwestie w tym zakresie.

 

Obowiązki pracodawcy w okresie zimowym – stanowiska pracy wewnątrz budynków

  • Temperatura w pomieszczeniach nie może być niższa niż 14°C, chyba że ze względów technologicznych nie ma takiej możliwości.
  • W pomieszczeniach, gdzie wykonywana jest lekka praca fizyczna czy biurowa, temperatura nie może być niższa, niż 18°C – przy czym należy pamiętać, że temperatura powinna być dostosowana do rodzaju wykonywanej pracy, tj. jej metod oraz wysiłku fizycznego niezbędnego do jej wykonania.
  • Oświetlenie stanowisk pracy powinno być dostosowane do warunków zimowych, czyli pracowników należy wyposażyć w dodatkowe lampki, zadbać o czyste okna oraz świetliki.
  • Klimatyzacja oraz wentylacja nie powinny powodować przeciągów, wychłodzenia czy przegrzania pomieszczeń. Należy pamiętać, aby strumień powietrza nie był skierowany bezpośrednio na stanowisko pracy.

 

Potrzebujesz wsparcia w zakresie rozliczeń kadrowo-płacowych? Sprawdź >> outsourcing kadrowo-płacowy Grant Thornton <<

 

Obowiązki pracodawcy w okresie zimowym – stanowiska pracy na wolnym powietrzu

Pracodawca powinien zapewnić pracownikom pracującym na zewnątrz budynków:

  • nieodpłatnie odzież i obuwie zimowe, które będą pełnić rolę ochronną przed wychłodzeniem czy upadkiem na oblodzonej powierzchni – kamizelki, kurtki, bluzy, ocieplane buty;
  • ochronę na głowę, twarz i ręce – czapki, kominiarki i rękawice;
  • miejsce do ogrzania się oraz spożycia posiłków – w pomieszczeniach tych temperatura powinna wynosić co najmniej 16°; jeżeli warunki nie pozwalają na zapewnienie pomieszczenia do ogrzania, wówczas należy zapewnić w pobliżu miejsca pracy odpowiednia źródła ciepła – np.  koksowniki czy grzejniki na propan-butan;
  • ciepłe posiłki oraz napoje – kaloryczność posiłków powinna być odpowiednio dobrana do płci oraz wykonywanej pracy; napoje powinny być dostępne dla pracowników w ciągu całej zmiany roboczej, zaś posiłki powinny być wydawane w przerwie od pracy, mniej więcej po 3-4 godzinach od rozpoczęcia pracy.

 

 Pracodawca obowiązany jest nie tylko do zapewnienia odpowiednich środków ochrony indywidualnej, ale powinien również zaznajomić pracowników – w formie instrukcji – ze sposobem ich użytkowania, kontroli oraz konserwacji. Ważne jest, żeby o bezpieczeństwo pracy w okresie zimowym dbali nie tylko pracodawcy, ale także sami pracownicy.

 

Źródła prawa:

  • Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dn. 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz.U. z 2003 r. nr. 169, poz. 1650)
  • Rozporządzenie Rady Ministrów z 28 maja 1996 r. w sprawie profilaktycznych posiłków i napojów (Dz.U. z 1996 r. nr 60, poz. 279)

 

Młodszy Menedżer, Outsourcing Grant Thornton

Zobacz także