Korekta oraz wycofanie deklaracji ZUS RUD

Jak skorygować błędy w deklaracji ZUS RUD? Jak wycofać zgłoszenie umowy o dzieło w przypadku wersji elektronicznej formularza, a jak w przypadku wersji papierowej?

 

Już od dwóch lat (tj. od 1 stycznia 2021 roku) na płatnikach składek ciąży obowiązek związany z przekazywaniem danych o zawieranych umowach o dzieło, jednak wciąż nastręcza niektórym trudności. Przypominamy zatem kluczowe informacje.

 

Dane o zawartych umowach o dzieło powinny być przekazane przez płatnika na formularzu ZUS RUD poprzez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, bądź w formie papierowej. Druk ten złożony jest z 4 części i obejmuje personalia związane z wykonawcą, jak i zlecającym dzieło:

  • blok I – zawiera dane zamawiającego wykonanie umowy o dzieło – dane identyfikacyjne oraz adresowe,
  • blok II – zawiera informacje o wykonawcy umowy o dzieło – dane identyfikacyjne oraz adresowe osoby,
  • blok III – zawiera informację o zawartych umowach o dzieło – daty zawarcia, daty wykonywania (od-do), przedmiot umowy oraz liczbę zawartych umów.

 

 Na jednym formularzu ZUS RUD  można wykazać informacje o maksymalnie dziesięciu zawartych umowach o dzieło. W ciągu 7 dni od dnia zawarcia takiej umowy należy zgłosić ją do ZUS.

 

Kiedy nie trzeba zgłaszać umowy o dzieło do ZUS-u? 

Nie ma obowiązku informacyjnego ZUS RUD względem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w przypadku umów o dzieło, gdy:

  • umowa została zawarta z własnym pracownikiem,
  • umowa będzie wykonywana na rzecz własnego pracodawcy, ale jest zawarta z innym podmiotem,
  • umowa zostanie zawarta z osobami prowadzącymi działalność gospodarczą na wykonanie przez nie usług, które wchodzą w zakres prowadzonej działalności.

 

Co w przypadku błędu w formularzu ZUS RUD?

Na skutek pomyłki zgłaszającego w zakresie informacji przekazywanych do ZUS na formularzu RUD należy dokonać korekty zgłoszonej umowy bez zbędnej zwłoki po wykryciu błędu. Korekta może obejmować nieprawidłowo wypełnione wnioski, jak również zmianę danych związanych z konkretną umową o dzieło. Skorygowany dokument można przekazać do ZUS poprzez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, jak również w wersji papierowej – w tym przypadku na druku ZUS RUD należy zaznaczyć opcję „korekta.”  Poprawiony druk można dostarczyć do właściwej placówki ZUS osobiście lub pocztą.

 

Potrzebujesz wsparcia w zakresie rozliczeń kadrowo-płacowych? Sprawdź >> outsourcing kadrowo-płacowy Grant Thornton <<

 

Jak wycofać zgłoszenie ZUS RUD?

W sytuacji, gdy osoba zgłaszająca ZUS RUD zechce wycofać swoją deklarację, może tego najszybciej dokonać za pośrednictwem platformy elektronicznej. Po zalogowaniu się do systemu w ZUS z listy zgłoszonych przez siebie umów o dzieło należy wybrać tę umowę, którą chcemy usunąć. Warto pamiętać, że w kreatorze wycofania zgłoszenia RUD powinno się wskazać dokumenty źródłowe, które będą podlegać wycofaniu z rejestru umów o dzieło.

Jeśli zgłaszający umowę o dzieło zechce ją wycofać wykorzystując wersję papierową, wówczas musi złożyć pisemny wniosek do ZUS w tej sprawie, tzn. samodzielnie sporządzić odpowiednie pismo i dostarczyć je do właściwej placówki ZUS. Ważne jest, aby w treści wycofania umowy o dzieło z bazy ZUS została wskazana przyczyna, np. niewykonanie umowy.

 

 UWAGA! wycofanie lub korekta ZUS RUD nie podlegają opłacie skarbowej.

 

Specjalista ds. kadr i płac w Departamencie Outsourcingu. od 2017 związana z Grant Thornton. Absolwentka Europejskiej Wyższej Szkoły Prawa i Administracji oraz Podyplomowego Studium Prawa Ubezpieczeniowego Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Ukończyła Kurs Specjalisty ds. Kadr i Płac w Stowarzyszeniu Księgowych w Polsce, dzięki czemu zajmuje się outsourcingową obsługą małych i średnich przedsiębiorstw. Grant Thornton

Zobacz także