Alert! Do 31 stycznia 2023 roku należy złożyć deklarację ZUS IWA!

Formularz ZUS IWA jest niezbędny do prawidłowego ustalenia indywidualnej składki na ubezpieczenie wypadkowe na kolejny rok składkowy. Co warto na ten temat wiedzieć?

 

Płatnik składek, który opłaca składki na ubezpieczenie wypadkowe powinien złożyć formularz ZUS IWA w następujących sytuacjach:

  • gdy był zgłoszony nieprzerwanie w ZUS-ie jako płatnik składek na ubezpieczenie wypadkowe od 1 stycznia do 31 grudnia 2022 roku i co najmniej jeden dzień w styczniu 2023 roku,
  • gdy w 2022 roku zgłosił do ubezpieczenia wypadkowego co najmniej 10 ubezpieczonych,
  • gdy był wpisany do rejestru REGON 31 grudnia 2022 roku.

 

 W przypadku spełnienia powyższych warunków, płatnik – w terminie do 1 lutego 2023 roku – ma obowiązek przekazać dokumentację obejmującą: (1) informacje o osobach zatrudnionych w warunkach zagrożenia oraz (2) dane o wypadkach przy pracy.

 

Jeżeli deklaracja ZUS IWA została złożona przez konkretnego pracodawcę przez kolejne 3 kalendarzowe lata, wtedy Zakład Ubezpieczeń Społecznych samodzielnie wyliczy stopę procentową składki wypadkowej, jaka będzie obowiązywała od 1 kwietnia 2023 roku do 31 marca 2023 roku.

 

Należy jednak pamiętać, że pracodawcy, którzy nie złożyli w którymś z poprzednich 3 lat ZUS IWA, są zobowiązani do samodzielnego ustalenia stopy stawki wypadkowej, na podstawie grupy prowadzonej działalności.

 

Potrzebujesz wsparcia w zakresie rozliczeń kadrowo-płacowych? Sprawdź >> outsourcing kadrowo-płacowy Grant Thornton <<

 

Specjalista ds. kadr i płac w Departamencie Outsourcingu. od 2017 związana z Grant Thornton. Absolwentka Europejskiej Wyższej Szkoły Prawa i Administracji oraz Podyplomowego Studium Prawa Ubezpieczeniowego Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Ukończyła Kurs Specjalisty ds. Kadr i Płac w Stowarzyszeniu Księgowych w Polsce, dzięki czemu zajmuje się outsourcingową obsługą małych i średnich przedsiębiorstw. Grant Thornton

Zobacz także