27 stycznia br. Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację Kodeksu pracy w zakresie pracy zdalnej oraz kontroli trzeźwości pracowników. Kiedy nowe przepisy wejdą w życie?
Kancelaria Prezydenta poinformowała 30 stycznia br., że Andrzej Duda w miniony piątek (tj. 27 stycznia br.) podpisał nowelizację Kodeksu pracy oraz niektórych innych ustaw. Chodzi o uchwaloną przez rząd 1 grudnia 2022 r. ustawę o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (druk sejmowy nr 2335 – więcej pisaliśmy >> TUTAJ <<), przekazaną po pracach w Senacie do podpisu Prezydentowi 16 stycznia br.
Co się zmieni w Kodeksie pracy?
Kluczowe zmiany, jakie wiążą się z wspomnianą nowelizacją, obejmują dwa obszary:
- wprowadzenie pracy zdalnej na stałe do Kodeksu pracy – zamiast nieprzystających do obecnych realiów zapisów o telepracy, a także aktualnych przepisów tzw. specustawy Covid-owej z 2 marca 2020 r. (praca zdalna została w znowelizowanej ustawie zdefiniowana i podzielona na trzy kategorie: (1) w pełni zdalna, (2) hybrydowa, (3) w szczególnych przypadkach na polecenie pracodawcy);
- umożliwienie pracodawcom kontrolowania trzeźwości pracowników oraz badania ich na obecność innych środków działających podobnie do alkoholu w miejscu pracy.
Kiedy nowe przepisy wejdą w życie?
Jak podaje Kancelaria Prezydenta, znowelizowana ustawa wejdzie w życie:
- po upływie 2 miesięcy od dnia ogłoszenia – w zakresie pracy zdalnej i uchylanej telepracy;
- po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w zakresie kontroli trzeźwości pracowników.
Potrzebujesz wsparcia w zakresie rozliczeń kadrowo-płacowych? Sprawdź >> outsourcing kadrowo-płacowy Grant Thornton <<