Jest kalkulator od ZUS do obliczania rocznej podstawy wymiaru i wysokości składki zdrowotnej

 

Potrzebujesz wsparcia w zakresie obliczeń składek ZUS? Sprawdź >> outsourcing kadrowo-płacowy Grant Thornton <<

 

Jak wyliczyć roczną podstawę wymiaru i składkę zdrowotną?

Jak wyjaśnia ZUS w najnowszym komunikacie w tej sprawie, aby wyliczyć roczną podstawę wymiaru i składkę zdrowotną należy:

  • wybrać rok, którego dotyczy rozliczenie roczne oraz
  • formę/formy opodatkowania,
  • podać kwotę dochodu lub przychodu,
  • liczbę miesięcy podlegania ubezpieczeniu zdrowotnemu,
  • podać kwotę podatku należnego – tylko w przypadku osób, które stosowały opodatkowanie wg skali i stosowały w związku z posiadanym stopniem niepełnosprawności obniżenie składki do wysokości zaliczki”.

 

Więcej informacji na temat zasad ustalania rocznej składki zdrowotnej dla przedsiębiorców można znaleźć w poradniki ZUS pt.: >> „Polski Ład Co zmienia się w przepisach dotyczących rozliczania składki na ubezpieczenie zdrowotne od 1 stycznia 2022 r.” <<.

 

 

oprac. HZK za ZUS

mm

Starszy specjalista ds. content marketingu w Grant Thornton. Prasowy dziennikarz ekonomiczny z kilkunastoletnim doświadczeniem zawodowym, samodzielna księgowa. Wieloletni współpracownik Grupy Wydawniczej Infor oraz Wydawnictwa Wiedza i Praktyka. Pisała m.in. dla Dziennika Gazety Prawnej czy Wydawcy Harvard Business Review Polska. Laureatka wyróżnienia prasowego „Pióro Odpowiedzialności” przyznawanego przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu.

Zobacz także