Raport Grant Thornton i Element: "HR-owiec na rynku pracy" - edycja IV

Rynek pracy dla HR-owców przeszedł w minionym roku silne wstrząsy. Co dokładnie pokazują dane IV edycji raportu Grant Thornton i Element pt. „HR-owiec na rynku pracy”?

 

Na przestrzeni 2022 roku na 50 największych portalach rekrutacyjnych w Polsce opublikowano 142 605 ogłoszeń z ofertami pracy dla tzw. HR-owców, czyli pracowników związanych z obszarem Human Resources. To o 42,8% (42 750) ofert więcej niż w 2021 roku oraz o 130,3% (80 695) ofert więcej niż w 2020 roku. Nie znaczy to jednak, że sytuacja na rynku pracy dla ludzi zajmujących się HR-em jest dobra. Bynajmniej – od kwietnia ubiegłego roku obserwujemy rajd w dół.

 

Fluktuacja ofert pracy dla HR-owców w latach 2020-2022

Okres pandemii – zwłaszcza początkowy – był czasem załamania na rynku pracy, jednak kiedy pracodawcy poradzili sobie z największymi biznesowymi wyzwaniami, ponownie uruchomili rekrutacje. Widać to na poniższym wykresie, pochodzącym z cyklicznego raportu firm Grant Thornton i Element pt. >> „Oferty pracy w Polsce” <<.

 

Wycinek rynku ofert pracy dla HR-owców nie odstaje od ogólnorynkowych tendencji. Jak widać poniżej, w 2021 roku liczba ofert pracy dla pracowników ze specjalizacją HR-ową istotnie wzrosła w porównaniu do kryzysowego 2020 roku. Bardzo silny wzrostowy trend utrzymywał się aż do marca 2022 roku, kiedy to opublikowano aż 16,4 tys. ogłoszeń, po czym został przełamany – i to trwale, czego dowodzi poniższy wykres pochodzący z najnowszej, IV już edycji raportu autorstwa Grant Thornton i Element pt.: >> „HR-owiec na rynku pracy” <<. Jak pokazują dane, w drugiej połowie 2022 roku na 50 największych portalach rekrutacyjnych w Polsce pojawiło się zaledwie 60,3 tys. nowych ogłoszeń o pracę z szeroko rozumianego obszaru HR (tzw. „miękkiego” oraz „twardego), czyli aż o 27% mniej, aniżeli w pierwszej połowie minionego roku. W grudniu 2022 roku liczba ofert pracy dla HR-owców wyniosła już tylko 6,9 tys., tj. o 58% mniej, niż w szczytowym marcu, o 24% mniej niż w analogicznym okresie roku poprzedniego oraz najmniej od lutego 2021 roku.

 

 

Czy spadek liczby ofert pracy dla HR-owców powinien niepokoić?

Eksperci z Grant Thornton i Element są zgodni – na razie nie ma powodów do większych obaw, jednak – jak zauważa Monika Smulewicz, Partner w Grant Thornton – spadający nieco popyt na HR-owców z pewnością rozczarowuje i niepokoi. – Pracownicy działów HR to cisi bohaterowie pandemii i Polskiego Ładu – podkreśla Smulewicz. – Specjaliści prawa pracy oraz kadr i płac odegrali ogromnie ważną rolę w przeprowadzeniu firm przez załamanie gospodarcze, jakim były pierwsze miesiące pandemii, wykorzystując możliwości wynikające z przepisów prawnych i Tarcz Finansowych, a następnie w dostosowywaniu systemów księgowych do stale zmieniających się regulacji Polskiego Ładu. Specjaliści „miękkiego HR” z kolei mieli duży udział w ratowaniu przed rozpadem kulturowym i organizacyjnym swoich firm, w podtrzymywaniu pracowników na duchu w okresie ogromnej niepewności związanej z pandemią czy wojną w Ukrainie, a także w organizowaniu pomocy humanitarnej dla ofiar wojny. Miejmy więc nadzieję, że obecne spadki liczby ofert pracy dla HR owców są tylko przejściowe” – dodaje z ostrożnym optymizmem.

Maciej Michalewski, CEO w Element zauważa równocześnie, że „ofert na rynku nadal jest dużo – w ostatnim czasie każdego miesiąca pracodawcy publikują po 7-9 tys. ogłoszeń. Nawet jeśli daleko nam więc do rekordów sprzed wybuchu wojny, to trudno mówić o zapaści na rynku. HR-owcy nadal są firmom potrzebni i to się tak łatwo nie zmieni.

 

Szczegółowe informacje na temat rynku pracy dla HR-owców znajdują się we wspomnianym raporcie – link >> TUTAJ <<. Są w nim także odpowiedzi m.in. na następujące pytania:

  1. Jakie zawody z obszaru HR są najbardziej poszukiwanie, a na jakie popyt spada?
  2. Jakie wynagrodzenie oferują pracodawcy HR-owcom w ofertach pracy?
  3. Czego pracodawcy wymagają od kandydatów w branży HR-owej oraz jakie benefity im oferują?

 

POBIERZ RAPORT 👇

oprac. HZK

mm

Starszy specjalista ds. content marketingu w Grant Thornton. Prasowy dziennikarz ekonomiczny z kilkunastoletnim doświadczeniem zawodowym, samodzielna księgowa. Wieloletni współpracownik Grupy Wydawniczej Infor oraz Wydawnictwa Wiedza i Praktyka. Pisała m.in. dla Dziennika Gazety Prawnej czy Wydawcy Harvard Business Review Polska. Laureatka wyróżnienia prasowego „Pióro Odpowiedzialności” przyznawanego przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu.

Zobacz także