Wniosek pracownika o wykonywanie pracy zdalnej, co do zasady, nie jest dla pracodawcy wiążący. Przepisy przewidują jednak wyjątki w tym zakresie. Jakie?
Zgodnie z art. 6719 § 6 KP pracodawca jest obowiązany uwzględnić wniosek o pracę zdalną złożony przez:
- pracownika, o którym mowa w art. 1421 § 1 pkt 2 i 3 KP, tj. m.in.:
- pracownika-rodzica dziecka posiadającego zaświadczenie z ustawy „Za życiem”,
- pracownika-rodzica dziecka legitymującego się orzeczeniem o niepełnosprawności albo orzeczeniem o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności,
- pracownika-rodzica dziecka posiadającego opinię o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju dziecka, orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego lub orzeczenie o potrzebie zajęć rewalidacyjno-wychowawczych; posiadającego opinię o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju dziecka, orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego lub orzeczenie o potrzebie zajęć rewalidacyjno-wychowawczych;
- pracownicy w ciąży;
- pracownika wychowującego dziecko do ukończenia przez nie 4 roku życia;
- pracownika sprawującego opiekę nad innym członkiem najbliższej rodziny lub inną osobą pozostającą we wspólnym gospodarstwie domowym, posiadającymi orzeczenie o niepełnosprawności albo orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności, o wykonywanie pracy zdalnej.
Kiedy pracodawca nie może uwzględnić wniosku uprzywilejowanego pracownika o pracę zdalną?
Pracodawca jest obowiązany uwzględnić wniosek pracownika uprzywilejowanego o wykonywanie pracy zdalnej, chyba że nie jest to możliwe ze względu na:
- organizację pracy
- lub rodzaj wykonywanej pracy.
Ponadto, pracodawca ma obowiązek poinformować pracownika o przyczynie odmowy uwzględnienia wniosku złożonego w postaci papierowej lub elektronicznej w terminie 7 dni roboczych od dnia złożenia takiego wniosku przez pracownika.
źródło: PIP