Alert! Roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne - termin rozliczenia upływa 22 maja!

Osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą powinny do 22 maja 2023 roku rozliczyć składkę zdrowotną za rok 2022. W sobotę 20 maja ZUS będzie otwarty dla płatników – jego pracownicy będą udzielać niezbędnych informacji.

 

22 maja 2023 roku upływa termin na rozliczenie rocznej składki zdrowotnej za 2022 rok w przypadku osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą, które w 2022 r. podlegały ubezpieczeniu zdrowotnemu i były opodatkowane:

  • podatkiem liniowym,
  • skalą podatkową
  • lub ryczałtem ewidencjonowanym.

Rozliczenie wykazuje się w deklaracji za kwiecień 2023 roku. Po złożeniu deklaracji za kwiecień, wniosek zostanie wystawiony przez ZUS i pojawi się na koncie PUE ZUS. Tak wystawiony wniosek należy zweryfikować, a następnie zatwierdzić, podpisać i wysłać do 31 maja 2023 roku.

 

Wniosek o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej – działalność gospodarcza

W przypadku wystąpienia nadpłaty, należy do 31 maja 2023 roku złożyć wniosek do ZUS o zwrot nadpłaty. Nadpłata zostanie zwrócona w ciągu dwóch miesięcy, jeśli na koncie płatnika w ZUS nie występują zaległości.

 

ZUS otwarty dla płatników składek 20 maja 2023 roku od 9:00 do 14:00!

W związku ze zbliżającym się terminem na dokonanie rozliczenia, eksperci ZUS będą udzielać wyjaśnień również w sobotę 20 maja w godzinach od 9:00 do 14:00:

  • w wybranych placówkach ZUS
  • w Centrum Obsługi Telefonicznej pod numerem tel. 22 560 16 00 po wybraniu tematu rozmowy: płatnik merytoryka lub pomoc techniczna (inne tematy nie będą w tym dniu obsługiwane).

 

Więcej informacji:

Roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne
Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania – webinar 17.04.2023 (plik docx 60kb)
Odpowiedzi na pytania zadane podczas webinarium – 16.05.2023 (plik docx 47kb)
Roczna podstawa wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne osób prowadzących działalność gospodarczą

 

Potrzebujesz wsparcia w zakresie kadrowo-płacowym? >> Skorzystaj z outsourcingu kadrowo-płacowego Grant Thornton >>

 

oprac. HZK za ZUS.pl

mm

Główny specjalista ds. content marketingu i publikacji międzynarodowych w Grant Thornton. Prasowy dziennikarz ekonomiczny z kilkunastoletnim doświadczeniem zawodowym, samodzielna księgowa. Wieloletni współpracownik Grupy Wydawniczej Infor oraz Wydawnictwa Wiedza i Praktyka. Pisała m.in. dla Dziennika Gazety Prawnej czy Wydawcy Harvard Business Review Polska. Laureatka wyróżnienia prasowego „Pióro Odpowiedzialności” przyznawanego przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu.

Zobacz także