Na kobietach-liderkach spoczywa dziś ogromna odpowiedzialność społeczna, by dmuchać w skrzydła wszystkich mam, które wracają i wróciły do pracy po dłuższej przerwie związanej z rodzicielstwem!

 

Niestety zbyt często obserwuję na rynku pracy sytuacje, w których kobiety kobietom rzucają w pracy kłody pod nogi. Wraca do mnie wtedy obraz mojego pierwszego szefa, który potrafił mi wytknąć palcem, że jestem dwie minuty spóźniona, kiedy biegłam do pracy z wywieszonym językiem, po odstawieniu dzieci do żłobka czy opiekunki. Albo wspomnienie z innego miejsca pracy, gdy tygodniami trzeba się było kajać o jeden dzień wolnego, żeby spędzić czas z rodziną. Postanowiłam sobie wtedy, że nigdy nie będę takim szefem.

 

Współczesne liderki powinny dmuchać w skrzydła młodych mam

Dziś, mając za sobą 16 lat pracy w Grant Thornton i zarządzając ponad 200-osobowym zespołem składającym się głównie z kobiet, mogę spojrzeć sobie w oczy ze świadomością, że moje dziewczyny mogą na mnie liczyć. W każdej chwili mogą przyjść i powiedzieć, że dziś się spóźniają czy że potrzebują wyjścia prywatnego.

Uważam, że my, kobiety, powinnyśmy innym kobietom stwarzać jak najlepsze warunki do łączenia pracy zawodowej z pełnionymi rolami społecznymi – matek, żon itd., nawet jeśli same takich nie miałyśmy. Szczególnie kobiety-menedżerki i przedsiębiorcze kobiety sukcesu, mamy odpowiedzialność społeczną, żeby dmuchać w skrzydła młodych mam i im pomagać.

Każdego dnia obserwuję młode dziewczyny, które zaczynały pracę w wieku 19 czy 20 lat i dziś są po 30-tce, jak fantastycznie się zmieniały i zmieniają, będąc mamami. Przyglądałam się im gdy wracały po urodzeniu dziecka, patrzyłam jak wspaniale potrafiły się zorganizować. Z pełnym przekonaniem i mocą chcę podkreślić, że według mnie są świetnymi i ogromnie cennymi pracownikami.

 

Mama i praca. To możliwe

Korzystając z okazji zachęcam gorąco wszystkie mamy do udziału w akcji Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej pt. „Mama i praca. To możliwe”. To jest akcja, która ma pokazać, że przerwa w pracy także jest rozwojem osobistym. Powrót do pracy może być powrotem spokojnym, może być powrotem, w którym dajemy sobie czas, ale przede wszystkim staramy się uwierzyć w siebie, w swoje możliwości, uwierzyć w swoje kompetencje nabyte właśnie w tym okresie, kiedy jesteśmy z dzieckiem.

Najważniejsze jednak jest to, żebyśmy były w zgodzie ze sobą. Jeśli ktoś uważa, że chce zostać w domu z dzieckiem, to powinien mieć do tego prawo. Jeśli któraś mama woli szybko wrócić do pracy, bo praca jest dla niej motorem napędowym i ważną częścią jej życia, to również powinna mieć prawo do takiego powrotu.

Szczęśliwa mama, to szczęśliwe dzieci!

mm

Dyrektor Zarządzająca outsourcingiem rachunkowości, kadr i płac w Grant Thornton. Odpowiada za kształtowanie oferty, procedur oraz standardów świadczenia usług outsourcingowych. Podejmuje kluczowe decyzje w zakresie rozwoju biznesu oraz działań komunikacyjno-marketingowych. Związana jest z firmą od 2007 roku. Menedżer, z kilkunastoletnim doświadczeniem zawodowym na stanowiskach specjalistycznych i menedżerskich. Na bieżąco czuwa nad realizacją kilkuset kontraktów outsourcingowych, efektywnie kontrolując i zarządzając pracą kilkudziesięciu zespołów projektowych. Monika Smulewicz jest ekspertem w dziedzinie kadrowo-płacowej, z bogatym doświadczeniem szkoleniowym, doradczym i zamiłowaniem trenerskim. Wykładowca liczących się uczelni wyższych. Ceniona prelegentka konferencji i kongresów. Autorka specjalistycznych publikacji, aktywnie współpracująca z branżowymi mediami. Jej misją zawodową jest „dzielenie się wiedzą specjalistyczną w celu podniesienia jakości usług świadczonych przez przedsiębiorstwa na rzecz pracowników.”

Zobacz także