Sejm przyjął i przekazał do Prezydenta i Marszałka Senatu projekt ustawy o zmianie ustawy o emeryturach pomostowych oraz niektórych innych ustaw, zawierający nowelizację przepisów o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Co ma się zmienić?
Projekt ustawy o zmianie ustawy o emeryturach pomostowych oraz niektórych innych ustaw, zawierający nowelizację przepisów o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (druk sejmowy nr 3321) został przyjęty przez Sejm 16 czerwca 2023 roku, natomiast 20 czerwca br. został skierowany do Prezydenta i Marszałka Senatu. Zakłada on m.in. rozszerzenie katalogu składników wynagrodzenia, które nie są uwzględniane przy obliczaniu wysokości płacy minimalnej. Czyli?
Dodatek za szczególne warunki pracy poza płacą minimalną?
Do dotychczasowych składników wynagrodzenia nieuwzględnianych przy obliczaniu wysokości płacy minimalnej, do których należą:
- nagrody jubileuszowe,
- odprawy pieniężne w związku z przejściem na emeryturę lub rentę,
- wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych,
- dodatek do wynagrodzenia za pracę w porze nocnej,
- dodatek za staż pracy
został dopisany szósty składnik: dodatek za szczególne warunki pracy.
Procedowany ww. projekt ustawy o zmianie ustawy o emeryturach pomostowych oraz niektórych innych ustaw zakłada, że nowe regulacje dotyczące minimalnego wynagrodzenia wejdą w życie 1 stycznia 2024 roku.
Potrzebujesz wsparcia w zakresie kadrowo-płacowym? >> Skorzystaj z outsourcingu kadrowo-płacowego Grant Thornton <<