Pracodawca ma prawo skontrolować pracownika wykonującego zdalnie swoją pracę – niezależnie czy sam mu ją polecił, czy jest ona realizowana okazjonalnie lub dobrowolnie na wniosek pracownika.
Od 7 kwietnia br. obowiązują przepisy Kodeksu pracy znoszące zatrudnianie pracowników w formie telepracy, a w to miejsce wprowadzające pracę zdalną trojakiego rodzaju (druk sejmowy nr 2335). Jest to:
- „właściwa” praca zdalna całkowicie lub częściowo wykonywana poza zakładem pracy, w miejscu uzgodnionym z pracodawcą, zainicjowana przez pracodawcę lub pracownika,
- praca zdalna wykonywana na jednostronne polecenie pracodawcy przez określony czas, w związku z sytuacją niezależną od pracodawcy („siła wyższa” – np. pożar etc.),
- okazjonalna praca zdalna na wniosek pracownika, przysługująca do 24 dni w roku kalendarzowym.
Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj >> Praca zdalna na mocy Kodeksu pracy weszła w życie! <<
Jakich zasad kontroli powinien przestrzegać pracodawca?
Każda kontrola powinna być wcześniej ustalona z pracownikiem i powinna uwzględniać godziny jego pracy. Należy wziąć pod uwagę prywatność jego i jego współlokatorów (tzw. mi domowy).
Co pracodawca może skontrolować?
- Czy warunki pracy są bezpieczne i higieniczne.
- Samo wykonywanie pracy zdalnej.
- Przestrzeganie procedur i zasad związanych z bezpieczeństwem informacji i ochroną danych osobowych.
Jakie powinny być efekty kontroli?
W przypadku, kiedy podczas kontroli okaże się, że pracownik nie przestrzega ustalonych zasad, pracodawca może wyznaczyć mu termin na usunięcie uchybień, albo wycofać zgodę na pracę zdalną – dotyczy to jednak tylko takiej sytuacji, kiedy praca zdalna została uzgodniona w trakcie zatrudnienia. Pracodawca nie może odwołać pracy zdalnej i nakazać powrotu do biura pracownikowi, z którym zawarł umowę o pracę w formie zdalnej.
Potrzebujesz wsparcia w zakresie kadrowo-płacowym? >> Skorzystaj z outsourcingu kadrowo-płacowego Grant Thornton <<