Już od 1 września obowiązują zmiany w wynagrodzeniach młodocianych pracowników! Jakie?

Od 1 września 2023 roku obowiązują nowe, wyższe stawki wynagrodzenia dla pracowników młodocianych. Zależnie od etapu nauki powinni oni zarabiać minimum 490-700 zł. Ile dokładnie i kiedy?

 

Od 1 września 2023 roku obowiązują nowe, wyższe stawki wynagrodzenia dla pracowników młodocianych. Zgodnie z nowelizacją rozporządzenia Rady Ministrów z 6 lipca 2023 r. w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagradzania (Dz.U. z 2023 r. poz. 1348), minimalne miesięczne pensje pracowników młodocianych wzrosły o 3% w stosunku do wcześniej obowiązujących stawek. Zmiany te są spowodowane koniecznością dostosowania się do aktualnych potrzeb rynku pracy, równocześnie mają zachęcić młodzież do kształcenia zawodowego.

 

Ile wynosi minimalne miesięczne wynagrodzenie pracowników młodocianych od 1 września 2023 roku?

Wysokość wynagrodzenia pracownika młodocianego jest uzależniona od przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w poprzednim kwartale, ogłaszanego przez GUS. Nowe stawki dotyczą zarówno pracowników młodocianych zatrudnionych od 1 września 2023 r., jak i tych zatrudnionych przed tą datą.

Stawki wynagrodzenia dla pracowników młodocianych realizujących dokształcanie teoretyczne w danej szkole, obowiązujące od 1 września 2023 r., są następujące:

  • I rok nauki lub klasa I branżowej szkoły I stopnia: nie mniej niż 8%, tj. 560,46 zł;
  • II rok nauki lub klasa II branżowej szkoły I stopnia: nie mniej niż 9%, tj. 630,52 zł;
  • III rok nauki lub klasa III branżowej szkoły I stopnia: nie mniej niż 10%, tj. 700,58 zł.

Z kolei w przypadku pracowników młodocianych przyuczanych do wykonywania określonej pracy obowiązuje stawka nie mniejsza niż 7%, tj. 490,40 zł.

 

Kontekst wzrostu stawek minimalnych wynagrodzenia młodocianych pracowników

Podwyższenie stawek wynagrodzenia pracowników młodocianych – jak czytamy w uzasadnieniu nowelizacji ww. rozporządzenia – jest odpowiedzią na potrzeby rynku pracy związane z deficytami pracowników w zawodach szkolnictwa branżowego, w takich branżach jak: budowlana, medyczno-opiekuńcza, produkcyjna, TSL (transport, spedycja, logistyka), samochodowa, edukacyjna, finansowa i gastronomiczna. Wprowadzenie wyższych stawek ma zachęcić młodych do kształcenia zawodowego oraz poprawić sytuację finansowa osób uczących się zawodu bezpośrednio u pracodawców.

 

Potrzebujesz wsparcia w zakresie kadrowo-płacowym? >> Skorzystaj z outsourcingu kadrowo-płacowego Grant Thornton <<

mm

Starszy specjalista ds. content marketingu w Grant Thornton. Prasowy dziennikarz ekonomiczny z kilkunastoletnim doświadczeniem zawodowym, samodzielna księgowa. Wieloletni współpracownik Grupy Wydawniczej Infor oraz Wydawnictwa Wiedza i Praktyka. Pisała m.in. dla Dziennika Gazety Prawnej czy Wydawcy Harvard Business Review Polska. Laureatka wyróżnienia prasowego „Pióro Odpowiedzialności” przyznawanego przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu.

Zobacz także