Pracownik wychowujący dziecko do ukończenia przez nie 8 roku życia może złożyć wniosek o elastyczną organizację pracy. Co to dokładnie znaczy? Jakie jeszcze przywileje mają pracujący rodzice dzieci do 8 roku życia?
Dzięki ostatniej dużej nowelizacji Kodeksu pracy, która weszła w życie 26 kwietnia 2023 roku, rodzice dzieci w wieku do 8 roku życia pracujący na umowie o pracę zyskali szersze uprawnienia i przywileje – m.in. prawo do elastycznej organizacji pracy. Wszystko za sprawą wdrożenia do polskiego porządku prawnego dwóch unijnych dyrektyw: w sprawie przejrzystych i przewidywalnych warunków pracy w Unii Europejskiej (tzw. Transparency Directive) i w sprawie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym rodziców i opiekunów (tzw. Work-Life Balance Directive). Choć zmiany nastąpiły z opóźnieniem, to ich efekt jest oceniany pozytywnie – zgodnie, przez ekspertów i beneficjentów nowych regulacji. Poniżej kluczowe informacje na ich temat.
Co to znaczy „elastyczna organizacja pracy”?
Za elastyczną organizację pracy, przysługującą rodzicom dzieci do ukończenia przez nie 8 roku życia, uważa się:
- pracę zdalną,
- pracę w systemie przerywanego czasu pracy,
- pracę w systemie skróconego tygodnia pracy,
- pracę w systemie pracy weekendowej,
- pracę w ramach ruchomego rozkładu czasu pracy,
- pracę w ramach indywidualnego rozkładu czasu pracy
- oraz obniżenie wymiaru czasu pracy.
Jakie są zasady wnioskowania o elastyczną organizację pracy?
Wniosek o elastyczną organizację pracy powinien być złożony w postaci papierowej lub elektronicznej w terminie nie krótszym, niż 21 dni przed planowanym rozpoczęciem korzystania z takiej formy pracy.
We wniosku pracownik powinien wskazać: (1) imię i nazwisko oraz datę urodzenia dziecka; (2) przyczynę konieczności skorzystania z elastycznej organizacji pracy; (3) termin rozpoczęcia i zakończenia korzystania z elastycznej organizacji pracy; (4) rodzaj elastycznej organizacji pracy, z której planuje skorzystać.
Jakie są zasady udzielania zgody lub odmowy dotyczącej elastycznej organizacji pracy?
Pracodawca rozpatrując wniosek powinien uwzględnić zarówno potrzeby pracownika (gł. termin oraz przyczynę wniosku), jak i własne potrzeby i możliwości (na czele z koniecznością zapewnienia normalnego toku pracy, organizację/rodzaj pracy wykonywanej przez pracownika),
a następnie – w terminie 7 dni od daty otrzymania wniosku – poinformować pracownika o swojej decyzji (w postaci papierowej lub elektronicznej). W przypadku odmowy powinien wskazać jej przyczynę, może również zaproponować inny termin, w którym będzie możliwe zastosowanie elastycznej organizacji pracy.
Przywileje rodziców dzieci poniżej 8 roku życia
Bez zgody pracownika wychowującego dziecko do ukończenia przez nie 8. roku życia pracodawca nie może takiego pracownika zatrudniać:
- w godzinach nadliczbowych,
- w porze nocnej,
- w systemie przerywanego czasu pracy,
- delegować poza stałe miejsce pracy.
Potrzebujesz wsparcia ekspertów w zakresie prawa pracy? Skontaktuj się z >> Kancelarią Prawa Pracy Grant Thornton <<.