Elastyczna organizacja pracy i inne przywileje rodziców dzieci do 8 roku życia - pigułka informacyjna

Pracownik wychowujący dziecko do ukończenia przez nie 8 roku życia może złożyć wniosek o elastyczną organizację pracy. Co to dokładnie znaczy? Jakie jeszcze przywileje mają pracujący rodzice dzieci do 8 roku życia?

 

Dzięki ostatniej dużej nowelizacji Kodeksu pracy, która weszła w życie 26 kwietnia 2023 roku, rodzice dzieci w wieku do 8 roku życia pracujący na umowie o pracę zyskali szersze uprawnienia i przywileje – m.in. prawo do elastycznej organizacji pracy. Wszystko za sprawą wdrożenia do polskiego porządku prawnego dwóch unijnych dyrektyw: w sprawie przejrzystych i przewidywalnych warunków pracy w Unii Europejskiej (tzw. Transparency Directive) i w sprawie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym rodziców i opiekunów (tzw. Work-Life Balance Directive). Choć zmiany nastąpiły z opóźnieniem, to ich efekt jest oceniany pozytywnie – zgodnie, przez ekspertów i beneficjentów nowych regulacji. Poniżej kluczowe informacje na ich temat.

 

Co to znaczy „elastyczna organizacja pracy”?

Za elastyczną organizację pracy, przysługującą rodzicom dzieci do ukończenia przez nie 8 roku życia, uważa się:

  • pracę zdalną,
  • pracę w systemie przerywanego czasu pracy,
  • pracę w systemie skróconego tygodnia pracy,
  • pracę w systemie pracy weekendowej,
  • pracę w ramach ruchomego rozkładu czasu pracy,
  • pracę w ramach indywidualnego rozkładu czasu pracy
  • oraz obniżenie wymiaru czasu pracy.

 

Jakie są zasady wnioskowania o elastyczną organizację pracy?

Wniosek o elastyczną organizację pracy powinien być złożony w postaci papierowej lub elektronicznej w terminie nie krótszym, niż 21 dni przed planowanym rozpoczęciem korzystania z takiej formy pracy.

We wniosku pracownik powinien wskazać: (1) imię i nazwisko oraz datę urodzenia dziecka; (2) przyczynę konieczności skorzystania z elastycznej organizacji pracy; (3) termin rozpoczęcia i zakończenia korzystania z elastycznej organizacji pracy; (4) rodzaj elastycznej organizacji pracy, z której planuje skorzystać.

 

Jakie są zasady udzielania zgody lub odmowy dotyczącej elastycznej organizacji pracy?

Pracodawca rozpatrując wniosek powinien uwzględnić zarówno potrzeby pracownika (gł. termin oraz przyczynę wniosku), jak i własne potrzeby i możliwości (na czele z koniecznością zapewnienia normalnego toku pracy, organizację/rodzaj pracy wykonywanej przez pracownika),
a następnie – w terminie 7 dni od daty otrzymania wniosku poinformować pracownika o swojej decyzji (w postaci papierowej lub elektronicznej). W przypadku odmowy powinien wskazać jej przyczynę, może również zaproponować inny termin, w którym będzie możliwe zastosowanie elastycznej organizacji pracy.

 

 WAŻNE! Pracownik korzystający z elastycznej organizacji pracy może w każdym czasie zawnioskować o powrót do poprzedniej organizacji pracy przed upływem określonego we wniosku terminu jej zakończenia, jeśli przemawia za tym zmiana okoliczności będących podstawą do korzystania przez niego z elastycznej organizacji pracy. Pracodawca – na tych samych zasadach co przy udzielaniu zgody/odmowy – powinien ustosunkować się do takiego wniosku (powrót do poprzedniej formy pracy nie jest „automatyczny”).

 

Przywileje rodziców dzieci poniżej 8 roku życia

Bez zgody pracownika wychowującego dziecko do ukończenia przez nie 8. roku życia pracodawca nie może takiego pracownika zatrudniać:

  • w godzinach nadliczbowych,
  • w porze nocnej,
  • w systemie przerywanego czasu pracy,
  • delegować poza stałe miejsce pracy.

 

 UWAGA! Dotychczas te same przywileje przysługiwały rodzicom dzieci do 4. roku życia – nowe regulacje podwoiły tę granicę wieku!

 

Potrzebujesz wsparcia ekspertów w zakresie prawa pracy? Skontaktuj się z >> Kancelarią Prawa Pracy Grant Thornton <<.

mm

Starszy specjalista ds. content marketingu w Grant Thornton. Prasowy dziennikarz ekonomiczny z kilkunastoletnim doświadczeniem zawodowym, samodzielna księgowa. Wieloletni współpracownik Grupy Wydawniczej Infor oraz Wydawnictwa Wiedza i Praktyka. Pisała m.in. dla Dziennika Gazety Prawnej czy Wydawcy Harvard Business Review Polska. Laureatka wyróżnienia prasowego „Pióro Odpowiedzialności” przyznawanego przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu.

Zobacz także