Alert! Od 1 stycznia 2024 roku korekta dokumentów rozliczeniowych tylko poprzez ZUS!

ZUS przypomina, że po 1 stycznia 2024 roku możliwość wprowadzania korekt do wybranych dokumentów rozliczeniowych za okres od stycznia 1999 roku do grudnia 2021 roku będzie znacznie ograniczona. Jak dokładnie?

Zgodnie z art. 11 ustawy z 24 czerwca 2021 roku oraz art. 48d ustawy z 13 października 1998 roku, przedsiębiorców i płatników składek obowiązują – już od 2022 roku – nowe terminy, w jakich mogą oni przekazywać korekty dokumentów rozliczeniowych (ZUS DRA, ZUS RCA, ZUS RSA). ZUS wysyła właśnie przypomnienia z taką informacją na profile PUE ZUS, zapraszając płatników składek do weryfikacji dokumentów rozliczeniowych za okresy od stycznia 1999 r. do grudnia 2021 r.

 

Jakie ramy czasowe obowiązują dla korekt dokumentów rozliczeniowych ZUS?

  • Korekty za okres od stycznia 2022 r. w górę – należy przekazać w ciągu 5 lat od daty naliczenia składek.
  • Korekty za okres od stycznia 1999 r. do grudnia 2021 r. można przekazywać jedynie do 1 stycznia 2024 roku!

Po 1 stycznia 2024 roku możliwość wprowadzania korekt do dokumentów za okres styczeń 1999 – grudzień 2021 będzie ograniczona – tzn. korekty te będzie mógł sporządzić jedynie ZUS – z urzędu, i tylko na koncie ubezpieczonego. Podstawą takiej korekty będzie mógł być albo prawomocny wyrok sądu, albo prawomocna decyzja (w wyniku tych korekt – jak podaje ZUS – nie nastąpią żadne zmiany w rozliczeniach z płatnikiem składek).

 

ZUS zaprasza do kontaktu

Płatnicy chcący zweryfikować swoje dokumenty rozliczeniowe, korzystający z programów Płatnik lub e-Płatnik, mogą zwrócić się do ZUS z prośbą o wsparcie. Urzędnicy udostępnią im wówczas pliki KEDU z danymi za okresy wcześniejsze niż te, które płatnicy posiadają w swojej bazie danych. Dodatkowe informacje można uzyskać podczas wirtualnej wizyty w ZUS, telefonicznie w Centrum Obsługi Telefonicznej (COT) pod numerem 22 560-16-00, lub osobiście – w dowolnej placówce ZUS.

 

Potrzebujesz wsparcia w zakresie kadrowo-płacowym? >> Skorzystaj z outsourcingu kadrowo-płacowego Grant Thornton <<

 

oprac. HZK za ZUS

mm

Główny specjalista ds. content marketingu i publikacji międzynarodowych w Grant Thornton. Prasowy dziennikarz ekonomiczny z kilkunastoletnim doświadczeniem zawodowym, samodzielna księgowa. Wieloletni współpracownik Grupy Wydawniczej Infor oraz Wydawnictwa Wiedza i Praktyka. Pisała m.in. dla Dziennika Gazety Prawnej czy Wydawcy Harvard Business Review Polska. Laureatka wyróżnienia prasowego „Pióro Odpowiedzialności” przyznawanego przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu.

Zobacz także