Wolne za święto przypadające w sobotę – co warto wiedzieć?

Wolne za święto przypadające w sobotę – co warto wiedzieć? – Poradnik HR

Co ze świętem przypadającym w okresie rozliczeniowym w innym dniu, niż niedziela – w sobotę? Jakie w tym kontekście obowiązują regulacje na gruncie Kodeksu pracy?

 

W listopadzie br. przysługują nam z racji świąt dwa dni wolnego: 1 i 11 listopada. Kodeks pracy (art. 130 § 2 Kp) mówi nam jasno, że każde święto przypadające w okresie rozliczeniowym na inny dzień, niż niedziela, pomniejsza wymiar czasu pracy o 8 godzin. W praktyce oznacza to tyle, że jeżeli pracujemy od poniedziałku do piątku 8 godzin dziennie, a święto wypada w sobotę, pracodawca powinien wyznaczyć dodatkowy dzień wolny w tym samym okresie rozliczeniowym. To samo będzie się działo, kiedy pracujemy od wtorku do soboty. Wymiar naszego czasu pracy powinien być pomniejszony o 8 godzin, czyli dodatkowy dzień wolny w przypadku pracy 8-godzinnej. Najmniejszą elastyczność będą mieli zatem pracodawcy, u których funkcjonuje miesięczny okres rozliczeniowy, a największą – ci z rocznym okresem rozliczeniowym.

 

 UWAGA! Niedopuszczalne jest oddawanie pracownikowi po kilka godzin dziennie w zamian za święto – należy „oddać” mu cały dzień wolny.

 

Pracodawca może ustanowić taki dzień samodzielnie lub w porozumieniu z pracownikami czy reprezentantami pracowników. W przypadku odgórnego ustanowienia dnia wolnego, pracownik nie ma możliwości odebrania go w innym terminie. Dopuszczalne jest również pozostawienie decyzji indywidualnie każdemu z pracowników. W takiej sytuacji każdy z pracowników sam będzie musiał złożyć wniosek o udzielenie dnia wolnego za święto.

 

Wolne za święto w sobotę a urlop

Jeżeli w dniu wyznaczonym przez pracodawcę jako dzień wolny za święto pracownik będzie nieobecny z powodu urlopu, wówczas ten dzień nie powinien się wliczać do jego urlopu, gdyż urlopu udziela się tylko i wyłącznie pracownikowi na jego dni robocze.

 

Wyznaczenie dla wolnego za święto przypadające w sobotę a L4

Jeżeli w dniu wyznaczonym przez pracodawcę jako dzień wolny za święto pracownik będzie nieobecny z powodu zwolnienia lekarskiego, wtedy pracodawca nie będzie miał obowiązku ponownego wyznaczania dna wolnego dla takiego pracownika. Jednakże, kiedy pracownik przebywa na zwolnieniu lekarskim w sobotę, w którą wypada święto, taka sytuacja umożliwia pracownikowi skorzystanie z dodatkowego dnia wolnego.

 

Rozwiązanie umowy a odbiór dnia wolnego za sobotnie święto

W przypadku, gdy umowa o pracę zostanie rozwiązana i pracownik nie będzie miał możliwości odbioru dnia wolnego za święto, wówczas należy mu wypłacić wynagrodzenie za pracę wraz ze 100% dodatkiem. W przeciwnym razie będzie to oznaczało, że pracownik przepracował więcej czasu, niż powinien, co może powodować negatywne konsekwencje kadrowo-płacowe.

 

 UWAGA! Zasady dotyczące wyznaczania dnia wolnego za święto wypadające na inny dzień, niż niedziela, dotyczą pracowników zatrudnionych przez przeciętnie pięć dni w tygodniu. W przypadku osób zatrudnionych na część etatu od poniedziałku do czwartku, czyli tylko 4 dni w tygodniu, gdy święto wypada w piątek, pracodawca nie ma obowiązku wyznaczania dodatkowego dnia wolnego – gdyż obowiązuje zasada pięciodniowego tygodnia pracy.
Wyjątek: może się zdarzyć taka sytuacja, że pracownik pracuje tylko w piątek, sobotę, niedzielę i święta i jest objęty – zgodnie z art.144 Kp – weekendowym systemem pracy. W takiej sytuacji pracodawca nie musi mu oddawać dnia wolnego za święto wypadające w sobotę.

 

Powyższe zasady nie dotyczą pracowników zatrudnionych na umowy cywilnoprawne.

Sprawdź także: Przypomnienie o obowiązkach pracodawcy i pracownika – Grant Thornton

Potrzebujesz wsparcia w zakresie kadrowo-płacowym? >> Skorzystaj z outsourcingu kadrowo-płacowego Grant Thornton <<

Zapytaj o ofertę usługi

Zapytanie o usługę

Skontaktujemy się z Tobą w najbliższym dniu roboczym, aby porozmawiać o Twoich potrzebach i dopasować do nich naszą ofertę.

    Zobacz także