Alert! ZUS IWA tylko do 31 stycznia!

Do 31 stycznia br. część płatników składek ma czas na złożenie formularza ZUS IWA za 2023 rok. Kto dokładnie powinien to zrobić i w jakim celu?

 

Dane z formularza ZUS IWA służą do ustalenia wysokości indywidualnej składki na ubezpieczenie wypadkowe na kolejny rok składkowy. Druk ten powinni złożyć ci płatnicy, którzy:

  • nieprzerwanie od 1 stycznia do 31 grudnia 2023 r. i co najmniej przez jeden dzień w styczniu 2024 r. byli zgłoszeni w ZUS jako płatnicy składek wypadkowych;
  • w minionym roku zgłosili do ubezpieczenia wypadkowego co najmniej 10 ubezpieczonych;
  • na dzień 31 grudnia 2023 r. figurowali w rejestrze REGON.

 

Druk ZUS IWA – co powinien zawierać?

Formularz ZUS IWA powinien zawierać informacje o rodzaju działalności gospodarczej według PKD, liczbie ubezpieczonych oraz liczbie zatrudnionych w warunkach zagrożenia. Należy także umieścić w nim dane dotyczące liczby osób poszkodowanych w wypadkach przy pracy, w tym w wypadkach śmiertelnych i ciężkich, w roku, za który jest składany IWA. Na podstawie tych danych ZUS ustali wysokość składki na ubezpieczenie wypadkowe, którą płatnik będzie opłacał przez kolejny rok składkowy, czyli od 1 kwietnia 2024 r. do 31 marca 2025 r.

 

 UWAGA! Płatnicy, którzy przekazali informację ZUS IWA za trzy ostatnie lata kalendarzowe z rzędu, do 20 kwietnia otrzymają na swoje konto na PUE ZUS zawiadomienie o wyliczonej wysokości stopy procentowej składki. Ci jednak, którzy tego nie zrobili, powinni samodzielnie ustalić stopę stawki wypadkowej, na podstawie grupy prowadzonej działalności.

 

Ubezpieczenie wypadkowe w przypadku płatników ubezpieczających do 9 zatrudnionych

W przypadku płatników zgłaszających do ubezpieczenia wypadkowego nie więcej niż 9 ubezpieczonych, stopa procentowa składki na ubezpieczenie wypadkowe wynosi 50 proc. najwyższej stopy procentowej ustalonej na dany rok składkowy dla danej grupy działalności.

 

Potrzebujesz wsparcia w zakresie kadrowo-płacowym? >> Skorzystaj z outsourcingu kadrowo-płacowego Grant Thornton <<

mm

Starszy specjalista ds. content marketingu w Grant Thornton. Prasowy dziennikarz ekonomiczny z kilkunastoletnim doświadczeniem zawodowym, samodzielna księgowa. Wieloletni współpracownik Grupy Wydawniczej Infor oraz Wydawnictwa Wiedza i Praktyka. Pisała m.in. dla Dziennika Gazety Prawnej czy Wydawcy Harvard Business Review Polska. Laureatka wyróżnienia prasowego „Pióro Odpowiedzialności” przyznawanego przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu.

Zobacz także