Płatnicy składek mają czas na przekazanie ubezpieczonym rocznej informacji ZUS IMIR o należnych i opłaconych za nich składkach tylko do 28 lutego, mimo roku przestępnego!
ZUS IMIR (wcześniej RMUA) to dokument, który pracodawca przekazuje pracownikowi w trybie miesięcznym, rocznym lub na żądanie ubezpieczonego, zawierający podsumowanie należnych i opłaconych składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne. Pracodawcy mają obowiązek przekazania informacji rocznej za 2023 rok do 28 lutego 2024 roku, spełniając wymogi ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.
Kto musi przekazać ZUS IMIR i dlaczego?
Obowiązek ten dotyczy pracodawców, zleceniodawców, rolniczych spółdzielni i kółek, jednostek samorządu terytorialnego oraz innych podmiotów zatrudniających, które w 2023 roku rozliczały składki ZUS za ubezpieczonych w raportach ZUS RCA, ZUS RSA lub ZUS RPA. Celem przekazania informacji ZUS IMIR jest weryfikacja stanu faktycznego.
Więcej o tym, kto powinien przekazać ubezpieczonym ZUS IMIR >> TUTAJ <<.
Kiedy nie trzeba przekazywać ZUS IMIR?
Jeśli płatnik co miesiąc informuje o składkach ZUS, roczne podsumowanie jest opcjonalne, chyba że ubezpieczony zażąda jego wydania. Wyjątek stanowi też sytuacja, kiedy płatnik opłaca wyłącznie składkę zdrowotną –informacja roczna nie jest wówczas wymagana, a informację miesięczną przekazuje się tylko na żądanie ubezpieczonego (za miesiąc poprzedni). Ponadto nie ma obowiązku przekazywania ww. informacji osobom pobierającym emerytury lub renty.
Jak przekazać ZUS IMIR i jakie informacje zawrzeć?
Dane wymagane w informacji ZUS IMIR można przekazać ubezpieczonym w dowolnej formie, zarówno na piśmie, jak i w formie elektronicznej (niekoniecznie na formularzu ZUS IMIR), byle z zachowaniem wymogów prawnych ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.
W informacji tej należy podać m.in.: dane identyfikacyjne płatnika składek oraz osoby ubezpieczonej, zestawienie należnych składek na ubezpieczenia społeczne i/lub zdrowotne, informacje o wypłaconych świadczeniach, wynagrodzeniach za czas absencji chorobowej oraz rodzaje i okresy przerw w opłacaniu składek.
Podstawa prawna:
- art. 4 pkt 1 oraz art. 41 ust. 1-6 i ust. 8-11 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2023 r. poz. 1230 z ost. zm.)
- § 1 ust. 1 pkt 20, załącznik nr 20 do rozporządzenia Ministra Rodziny i Polityki Społecznej z 20 grudnia 2020 r. (Dz.U. z 2022 r. poz. 2031 z ost. zm.)
Potrzebujesz wsparcia w zakresie kadrowo-płacowym? >> Skorzystaj z outsourcingu kadrowo-płacowego Grant Thornton <<