Rada Ministrów zgodziła się na wprowadzenie wakacji składkowych dla mikroprzedsiębiorców. Minister rozwoju i technologii Krzysztof Hetman potwierdził dziś kluczowe założenia tego rozwiązania.
Resort Rozwoju poinformował dziś o zatwierdzeniu przez rząd tzw. wakacji składkowych – rozwiązania obiecanego przez obecny gabinet w ramach pierwszych 100 dni funkcjonowania rządu. Inicjatywa ta, mająca wesprzeć ok. 1,7 mln mikroprzedsiębiorców, ma wejść w życie jeszcze w bieżącym roku. Kto dokładnie będzie mógł skorzystać z wakacji składkowych oraz na jakich zasadach?
Dla kogo są przewidziane wakacje składkowe?
Wakacje składkowe adresowane są do najmniejszych przedsiębiorców wpisanych do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG), opłacających składki na własne ubezpieczenia społeczne oraz za nie więcej niż 9 osób ubezpieczonych, poza sobą samym. Wakacje te dotyczą wyłącznie własnych składek takich przedsiębiorców. Z wakacji składkowych będą mogli skorzystać przedsiębiorcy niezależnie od formy rozliczania podatku dochodowego (PIT, ryczałt, karta podatkowa), a wsparcie ma być udzielane w trybie pomocy de minimis.
Jakie są założenia programu wakacji składkowych?
Program wakacji składkowych jest dobrowolny i ma umożliwić uprawnionym przedsiębiorcom zwolnienie w dowolnie wybranym przez siebie miesiącu każdego roku z obowiązku opłacania składek na następujące ubezpieczenia:
- społeczne,
- Fundusz Pracy
- oraz Fundusz Solidarnościowy.
Skorzystanie z wakacji składkowych nie będzie wymagało od przedsiębiorcy zawieszania działalności gospodarczej – w czasie korzystania z ulgi przedsiębiorca nadal będzie mógł generować przychody z działalności, przy czym rocznie nie będą one mogły przekroczyć 2 mln euro.
Co zrobić, żeby móc skorzystać z wakacji składkowych?
Aby skorzystać z wakacji składkowych, trzeba będzie złożyć elektroniczny wniosek za pomocą profilu teleinformatycznego ZUS na miesiąc przed planowanym okresem zwolnienia. Wniosek złożony po terminie (lub w przypadku zgonu wnioskodawcy przed jego rozpatrzeniem) nie będzie rozpatrywany.
Potrzebujesz wsparcia w zakresie kadrowo-płacowym? >> Skorzystaj z outsourcingu kadrowo-płacowego Grant Thornton <<
oprac. HZK za MRiT