Krwiodawczynie oddające krew lub jej składniki w maksymalnej ilości oraz rocznej częstotliwości potrzebują prawie 12 lat, żeby uzyskać odznakę Honorowego Dawcy Krwi i związane z tym przywileje, natomiast krwiodawcy – nieco ponad 7. Według Rzecznika Praw Obywatelskich to dyskryminacja pośrednia, która wymaga interwencji ministra zdrowia i zmiany obowiązujących regulacji.
Z rozporządzenia ministra zdrowia z 11 września 2017 r. w sprawie warunków pobierania krwi od kandydatów na dawców krwi i dawców krwi (tj. Dz.U. z 2022 r., poz. 1279) wynika, że mężczyźni w ciągu roku mogą oddać 2700 ml krwi, a kobiety – 1800 ml. Aby uzyskać odznakę Honorowego Krwiodawcy, i tym samym określone przywileje, należy oddać 20 litrów krwi lub odpowiadającą tej objętości ilość jej składników. W efekcie kobieta oddając maksymalną ilość krwi uzyska odznakę po ponad 11 latach krwiodawstwa, a mężczyzna przy tych samych założeniach po ponad 7.
Choć z fizjologicznymi różnicami płciowymi odnośnie możliwości oddania konkretnej ilości krwi nie można dyskutować, to ze stosowaniem tej samej ilości krwi jako kryterium upoważniającego do uzyskania określonych uprawnień, już tak. Zdaniem Rzecznika Praw Obywatelskich obecne przepisy prowadzą do zaistnienia dyskryminacji pośredniej. Sprawa czeka na podjęcie tematu przez ministra zdrowia.
Więcej na ten temat pisze Urszula Mirowska-Łoskot na łamach >> Dziennika Gazety Prawnej <<.
Jakie przywileje przysługują honorowym krwiodawczyniom i krwiodawcom?
Honorowemu Dawcy Krwi przysługuje m.in.:
- posiłek regeneracyjny o wartości kalorycznej 4.500 kcal,: 9 czekolad,
- zwolnienie od pracy oraz zwolnienie od wykonywania czynności służbowych w dniu, w którym oddaje krew oraz w dniu następnym, a także na czas okresowego badania lekarskiego dawców krwi, jeżeli nie mogą one być wykonane w czasie wolnym od pracy (pracodawca jest obowiązany zwolnić od pracy pracownika będącego krwiodawcą na czas oznaczony przez jednostkę organizacyjną publicznej służby krwi w zaświadczeniu, które pracownik otrzymuje po oddaniu krwi lub jej składników), z zachowaniem prawa do wynagrodzenia (pracownik otrzymuje zwolnienie od pracy na dzień/godziny oddania krwi także wtedy, gdy z przyczyn medycznych nie doszło do donacji);
- ulga podatkowa z tytułu darowizn przekazanych na cele krwiodawstwa (wysokość ulgi zależy od ilości oddanej krwi);
- zwrot kosztów dojazdu do najbliższego punktu poboru krwi na zasadach określonych w przepisach w sprawie diet i innych należności z tytułu podróży służbowych na obszarze kraju (koszt przejazdu ponosi jednostka organizacyjna publicznej służby krwi; krwiodawca musi dopłacić za przejazd w klasie 1 kwotę stanowiącą różnicę między należnością za pełnopłatny przejazd w klasie 2);
- bezpłatnie wyniki badań laboratoryjnych.
Więcej informacji o korzyściach z honorowego krwiodawstwa na stronie krwiodawcy.org >> Przywileje i ulgi dla honorowych dawców krwi <<.
Potrzebujesz wsparcia w zakresie kadrowo-płacowym? >> Skorzystaj z outsourcingu kadrowo-płacowego Grant Thornton <<
współpraca: Honorata Zakrzewska-Krzyś