Jakie prawa ma pracownik zatrudniony w święto - np. majówkę, albo w niedzielę?

Za pracę w święto – np. majówkę, albo w niedzielę, pracownikowi przysługuje zasadniczo dzień wolny lub dodatek do wynagrodzenia. Z kolei pracodawcy naruszającemu przepisy o czasie pracy grozi kara grzywny do 100 000 zł, a w skrajnych przypadkach nawet kara ograniczenia wolności. Co warto na ten temat wiedzieć?

 

Praca w niedziele i święta jest w Polsce regulowana głównie zapisami Kodeksu pracy, w celu zabezpieczenia praw pracowników do odpoczynku i celebrowania ważnych dla nich dni. Prawo normuje ponadto wyjątki, umożliwiające pracę w dni świąteczne oraz niedziele.

Zasadniczo za pracę w niedzielę i święto, uważa się pracę wykonywaną między godziną 6.00 w tym dniu a godziną 6.00 w dniu następnym, chyba że u danego pracodawcy została ustalona inna godzina.

 

Potrzebujesz wsparcia w zakresie kadrowo-płacowym? >> Skorzystaj z outsourcingu kadrowo-płacowego Grant Thornton <<

 

Kiedy praca w niedzielę i święto jest dozwolona?

Istnieją sytuacje, kiedy pracodawca może zlecić pracę w niedziele i święta – do takich wyjątków należy m.in. konieczność przeprowadzenia akcji ratowniczej, niezbędne remonty czy prace w ruchu ciągłym. Kodeks pracy określa również przypadki, kiedy dozwolona jest praca w placówkach handlowych – z uwzględnieniem zapisów ustawy o ograniczeniu handlu w te dni.

 

Do jakiej rekompensaty są uprawnieni pracownicy pracujący w niedzielę lub święto?

Pracownicy zobowiązani do pracy w niedzielę i święta mają prawo do rekompensaty w formie dodatkowego dnia wolnego – który musi być udzielony w określonym przepisami terminie; ewentualnie, gdy udzielenie dnia wolnego we wskazanym czasie nie jest możliwe – do dodatku do wynagrodzenia w wysokości 100% za każdą godzinę pracy.

 

 UWAGA! Za naruszenie przepisów o czasie pracy grożą surowe kary – począwszy od grzywny od 1000 zł do 100 000 zł, a skończywszy na ograniczeniu wolności!

 

Szczegółowe informacje dotyczące powyższych zagadnień znajdują się w pełnej wersji artykułu, który jest dostępny TUTAJ >> Jakie prawa ma pracownik zatrudniony w święto – np. 1 lub 3 maja – albo w niedzielę? <<.

 

Potrzebujesz wsparcia ekspertów w zakresie prawa pracy? Skontaktuj się z >> Kancelarią Prawa Pracy Grant Thornton <<

mm

Główny specjalista ds. content marketingu i publikacji międzynarodowych w Grant Thornton. Prasowy dziennikarz ekonomiczny z kilkunastoletnim doświadczeniem zawodowym, samodzielna księgowa. Wieloletni współpracownik Grupy Wydawniczej Infor oraz Wydawnictwa Wiedza i Praktyka. Pisała m.in. dla Dziennika Gazety Prawnej czy Wydawcy Harvard Business Review Polska. Laureatka wyróżnienia prasowego „Pióro Odpowiedzialności” przyznawanego przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu.

Zobacz także