Nadchodzi rewolucja w Kodeksie pracy – będą zmiany zasad wyliczania stażu pracy!

Projekt zmian odnośnie obliczania stażu pracy trafił do wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. Co ma się zmienić i dokładnie dla kogo?

 

Choć Kodeks pracy nie definiuje wprost czym jest staż pracy oraz jakie okresy są do niego zaliczane, w praktyce jest on rozumiany jako lata wszystkich okresów zatrudnienia łącznie. Najczęściej pod uwagę brany jest okres, w którym pracownik świadczył pracę w ramach stosunku pracy.

 

Jak obecnie wygląda obliczanie stażu pracy pisaliśmy tutaj >> Czy do stażu pracy będzie wliczana JDG i umowy cywilnoprawne? – (poradnikhr.blog) <<.

 

Projekt zmian w liczeniu stażu pracy w wykazie prac legislacyjnych!

13 maja 2024 roku projekt numer UD59 (nowelizacja Kodeksu Pracy) trafił do wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. Za jego przygotowanie odpowiada Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej. W III kwartale 2024 r. ta nowelizacja ma trafić do Sejmu, zatem możliwe, że nowelizacja przygotowana przez MRPiPS wejdzie w życie jeszcze w 2024 roku, najpóźniej w 2025.

 

Jaka była przyczyna podjęcia prac nad zmianami w liczeniu stażu pracy?

Przyczyną do rozpoczęcia prac legislacyjnych nad zasadami obliczania stażu pracy, jak podaje resort rodziny, jest szereg uprawnień pracowniczych uzależnionych od nabycia przez pracownika określonego stażu pracy. Pośród nich znajdują się choćby takie uprawnienia, jak prawo do nagrody jubileuszowej czy dodatku stażowego.

Brak jednolitych regulacji co do zasad ustalania stażu pracy powoduje wiele wątpliwości i niejasności. Wielu pracodawców, z przyczyny braku jednolitych zasad, ustala staż odwołując się jedynie do okresów zatrudnienia na podstawie stosunków pracy. Główną przyczyną wprowadzenia zmian jest więc to, aby zapewnić wszystkim pracownikom równe zasady traktowania odnośnie ich uprawnień pracowniczych, gdy są one uzależnione od ich stażu pracy. Dotąd na braku spójnych regulacji traciły głównie osoby, które wcześniej wykonywały zadania na innych podstawach, niż stosunek pracy (np. umowie cywilnoprawnej) – w tym pracę tego samego rodzaju.

 

Jaka jest istota rozwiązań zaplanowanych w projekcie?

Jak można przeczytać na rządowej stronie gov.pl, „Projektowana regulacja zakłada, że do okresu zatrudnienia – poza wykonywaniem pracy na podstawie stosunku pracy i stosunków służbowych – wliczane będą okresy wykonywania pracy i prowadzenia działalności określone w art. 6 ust. 1 pkt 3, 4, 5, 5a, 6, 8, 11, 12 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2024 r. poz. 497), jeśli stanowiły tytuł do ubezpieczeń społecznych.Wymienione powyżej okresy obejmują:

  • prowadzenie działalności pozarolniczej (w tym indywidualnej działalności gospodarczej),
  • umowy zlecenia i umowy agencyjne etc.,
  • okres pełnienia funkcji posła (także Parlamentu Europejskiego) lub senatora,
  • okres wykonywania pracy z tytułu członkostwa w rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub spółdzielni kółek rolniczych,
  • okres pełnienia niezawodowej służby wojskowej,
  • okres odbywania służby zastępczej,
  • okres wykonywania odpłatnej pracy w trakcie kary pozbawienia wolności lub tymczasowego aresztowania,
  • wybrane okresy niepodlegania ubezpieczeniom społecznym przewidziane w przepisach szczególnych, które wiążą się z wykonywaniem pracy lub działalności stanowiącej zasadniczo tytuł do ubezpieczeń społecznych (np. w oparciu o umowę świadczenia usług przez uczniów szkół ponadpodstawowych lub studentów do ukończenia 26 roku życia).

Powyższe okresy będą potwierdzane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych – ZUS będzie wystawiał zaświadczenie dotyczące podlegania ubezpieczeniom społecznym z powyższych tytułów lub niepodlegania ubezpieczeniom społecznym w przypadkach przewidzianych w przepisach szczególnych.

 

Potrzebujesz wsparcia w zakresie kadrowo-płacowym? >> Skorzystaj z outsourcingu kadrowo-płacowego Grant Thornton <<

mm

Młodszy specjalista ds. kadr i płac, outsourcing Grant Thornton

Zobacz także