Handel w niedzielę i święta – co czeka branżę?

Nowe propozycje zmian w Kodeksie pracy dotyczące handlu w niedziele i święta wzbudzają wiele emocji. Sejm kilka dni temu odrzucił wniosek o ich odrzucenie, co oznacza, że temat zmian jest wciąż na stole. Jakie rozwiązania szykują projektodawcy pracownikom z branży, ich pracodawcom oraz konsumentom?

 

Do Sejmu pod koniec marca br. trafił projekt zmian w Kodeksie pracy, dotyczący zmiany zasad prowadzenia handlu i czynności związanych z handlem w niedziele i święta. Początkowo przewidywano, że zostanie odrzucony, jednak tak się nie stało. 28 czerwca br. Sejm zagłosował przeciw wnioskowi o odrzucenie nowelizacji ustawy o handlu w niedzielę. Poparła go większość Lewicy, posłowie PiS, jeden poseł KO oraz posłowie Konfederacji i Kukiz15. Projekt ustawy został skierowany do dalszych prac sejmowej komisji.

 

Dlaczego planowane są zmiany w handlu w niedzielę i święta?

Projekt proponowanych zmian regulacji jest efektem analizy skutków obecnie obowiązujących przepisów w zakresie ograniczeń handlu w niedziele i święta oraz badań poparcia społecznego dla tych regulacji. Jak się okazuje, ponoć dotychczasowe rozwiązanie nie spełniło części zaplanowanych celów, a obecnie funkcjonujące zakazy są powszechnie omijane. Polacy robią zakupy w Żabce, Lewiatanie czy innych małych dyskontach, które w związku z ograniczeniem przepisów stały się „kawiarniami”, „punktami pocztowymi”, „czytelniami” itd. Od czasu wprowadzenia ustawy dnia 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta „padło” 30 tys. sklepów. W międzyczasie rozwinęły się sklepy z kapitałem zagranicznym, które posiadały odpowiednie środki, aby ominąć ograniczenia.

 

Jakie są główne założenia projektu dotyczącego handlu w niedziele i święta?

Proponowany projekt przewiduje:

  • zwiększenie liczby niedziel, w których handel jest dozwolony przez umożliwienie działalności w pierwszą i trzecią niedzielę w każdym miesiącu; zasady handlu w najważniejsze święta, tj. 24 grudnia oraz w sobotę bezpośrednio poprzedzającą pierwszy dzień Wielkiej Nocy, pozostaną bez zmian;
  • rozszerzenie uprawnień pracowniczych z tytułu pracy w niedzielę – projektodawcy proponują zapewnienie pracownikom jednocześnie:
    • wynagrodzenia w wysokości 200% za pracę w niedzielę;
    • dnia wolnego od pracy – w okresie 6 dni kalendarzowych przed lub po takiej niedzieli, przy czym, jeżeli wykorzystanie przez pracownika dnia wolnego w tym czasie nie będzie możliwe, pracodawca ma być zobowiązany do zapewnienia pracownikowi dnia wolnego do końca okresu rozliczeniowego,
    • wolnych od pracy minimum dwóch niedziel w miesiącu kalendarzowym.

 

Będziemy informować o rozwoju wydarzeń.

 

Potrzebujesz wsparcia w zakresie kadrowo-płacowym? >> Skorzystaj z outsourcingu kadrowo-płacowego Grant Thornton <<

mm

Key Account Manager oraz ekspert w Excellence Center Kadry i Płace, Outsourcing Grant Thornton

Zobacz także