Już od listopada część przedsiębiorców będzie mogła choć na miesiąc ulżyć sobie finansowo, korzystając z tzw. wakacji składkowych. Kto i na jakich zasadach? ZUS przygotował zestaw najważniejszych informacji – poniżej szczegóły.
Od 1 listopada 2024 r. przedsiębiorcy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą lub zatrudniający do 9 osób będą mogli składać wnioski o zwolnienie ze składek na ubezpieczenia społeczne za wybrany, jeden miesiąc w roku kalendarzowym. Ulga ta będzie dostępna niezależnie od formy rozliczania podatku dochodowego (PIT, ryczałt, karta podatkowa). Więcej na ten temat pisaliśmy już w czerwcu >> Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta! <<.
Kto dokładnie może skorzystać z wakacji składkowych?
Z wakacji składkowych mogą skorzystać przedsiębiorcy zarejestrowani w CEIDG, którzy zatrudniają maksymalnie 9 pracowników. Ulga obejmuje zarówno osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, jak i wspólników spółek cywilnych. Szczegóły tutaj >> Jakie warunki trzeba spełnić, aby uzyskać wakacje składkowe? <<.
Jakie składki podlegają zwolnieniu?
Po złożeniu wniosku przedsiębiorca może uzyskać zwolnienie z obowiązkowych składek obejmujących:
- własne ubezpieczenia społeczne: emerytalne, rentowe, wypadkowe;
- własne dobrowolne ubezpieczenie chorobowe,
- składkę na Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy.
Składka zdrowotna nie podlega uldze – podczas wakacji składkowych przedsiębiorca nadal musi ją opłacać.
Jak złożyć wniosek o wakacje składkowe?
Przedsiębiorcy (lub ich pełnomocnicy) mogą składać wnioski o zwolnienie ze składek za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (PUE)/eZUS, korzystając wyłącznie z konta płatnika (a nie np. z konta spółki). Wnioski należy składać miesiąc przed wybranym miesiącem zwolnienia. Wnioski RWS (o zwolnienie z obowiązku opłacenia składek za wskazany miesiąc) zostaną udostępnione od 1 listopada.
Jak będą rozpatrywane wnioski?
Wnioski będą rozpatrywane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych automatycznie. Informacje dotyczące decyzji zostaną udostępnione na koncie płatnika na (PUE)/eZUS, a dodatkowe powiadomienia będą wysyłane na e-mail lub numer telefonu podany przez przedsiębiorcę.
W przypadku odmowy zwolnienia lub przyznania częściowego zwolnienia, przedsiębiorca otrzyma decyzję, od której będzie się mógł odwołać w ciągu miesiąca od jej doręczenia.
Co przedsiębiorca zyskuje dzięki wakacjom składkowym?
Zwolnienie obejmuje składki od najniższej podstawy wymiaru, która obowiązuje przedsiębiorcę. Składki za miesiąc zwolnienia zostaną opłacone z budżetu państwa. Przedsiębiorca nie traci przy tym uprawnień emerytalnych czy rentowych, a składki sfinansowane przez państwo będą wliczane do przyszłej emerytury lub renty.
Ustawa z dnia 9 maja 2024 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2024 r. poz. 863).
Ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz.U. z 2024 poz. 572).
Potrzebujesz wsparcia w zakresie kadrowo-płacowym? >> Skorzystaj z outsourcingu kadrowo-płacowego Grant Thornton <<
oprac. HZK za ZUS