Okazjonalna praca zdalna jest szczególnym przypadkiem pracy zdalnej wykonywanej incydentalnie. Co w przypadku przekroczenia jej limitu?
Okazjonalna praca zdalna jest szczególnym przypadkiem pracy zdalnej wykonywanej incydentalnie, na wniosek pracownika złożony w postaci papierowej lub elektronicznej, w wymiarze nieprzekraczającym 24 dni w roku kalendarzowym. Nie ma ustalonego w Kodeksie pracy terminu złożenia wniosku, ale przyjmuje się analogię do urlopu na żądanie – czyli konieczność złożenia wniosku pracodawcy przed rozpoczęciem pracy w dniu korzystania z tej formy świadczenia pracy. Do pracy zdalnej okazjonalnej nie stosuje się przepisów art. 6719–6724 oraz art. 6731 § 3. Można więc uznać, że jest dużo „prostsza w obsłudze”, niż praca zdalna lub praca zdalna hybrydowa.
Warto pamiętać, że pracodawca może uwzględnić wniosek o okazjonalną pracę zdalną, ale może go też odrzucić – bez konieczności podawania powodu.
Czy praca zdalna okazjonalna będzie mogła trwać 36 dni?
Co istotne, limit 24 dni jest nieprzekraczalny i nie może być dowolnie ustalany przez pracodawcę w przepisach wewnątrzzakładowych – jest to stanowisko Państwowej Inspekcji Pracy. Wykonywanie pracy zdalnej okazjonalnej ponad limit stanowi naruszenie przepisów Kodeksu pracy.
Choć w mediach pojawiły się doniesienia o potrzebie zwiększenia powyższego limitu do 36 dni w ciągu roku, jednak MRPiPS potwierdziło, że nie są prowadzone prace legislacyjne mające na celu podwyższenia tego limitu. Jednocześnie resort pracy podał, że monitoruje oraz poddaje analizie postulaty i wystąpienia różnych podmiotów w tym zakresie.
Potrzebujesz wsparcia w zakresie kadrowo-płacowym? >> Skorzystaj z outsourcingu kadrowo-płacowego Grant Thornton <<
oprac. za: InforLEX