Pracodawcy mają czas do 30 września 2024 roku na udzielenie zaległych urlopów wypoczynkowych za 2023 rok. Brak realizacji tego obowiązku grozi karami finansowymi, które mogą wynosić nawet 30 tysięcy złotych. Co warto wiedzieć o zaległych urlopach wypoczynkowych?
Zgodnie z art. 168 Kodeksu pracy, pracownik musi wykorzystać zaległy urlop najpóźniej do 30 września roku następnego, w którym nabył prawo do urlopu. Dla urlopów z 2023 roku oznacza to, że pracodawcy mają czas na ich udzielenie do 30 września 2024 roku. Co istotne, wystarczy że pracownik rozpocznie urlop 30 września, aby pracodawca uniknął konsekwencji finansowych.
Czy pracodawca może wysłać pracownika na urlop bez jego zgody?
Przepisy przewidują możliwość jednostronnego narzucenia terminu urlopu przez pracodawcę w okresie biegnącego wypowiedzenia umowy o pracę. Główny Inspektor Pracy wyjaśnił w swoim oficjalnym stanowisku w tej sprawie, że w takich przypadkach pracodawca ma prawo wysłać pracownika na zaległy urlop, nawet jeśli ten nie wyraża na to zgody. Powyższe stanowisko GIP jest zgodne z wyrokiem z 24 stycznia 2006 r. (sygn. Akt. I PK 124/05) Sądu Najwyższego oraz podejściem Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
Przedawnienie prawa do urlopu
Choć pracodawca ma obowiązek udzielenia zaległego urlopu do 30 września, prawo do jego wykorzystania pracownik zachowuje jeszcze przez trzy lata. Oznacza to, że urlop za 2023 rok, który nie zostanie wykorzystany w 2024 roku, ulegnie przedawnieniu dopiero 30 września 2027 roku. Dopiero po tym terminie pracownik straci możliwość dochodzenia roszczeń z tego tytułu.
Zmiana pracodawcy a zaległy urlop wypoczynkowy
Przy zmianie pracy zaległy urlop wypoczynkowy jest wypłacany w formie ekwiwalentu – nie „przepada”. Szczegóły i zawiłości tego zagadnienia wyjaśnia nasza ekspertka, Helena Warszakowska.
„Co do zasady zaległy urlop trzeba wykorzystać do końca września, a przepada ten, który obejmuje okres dłuższy niż trzy lata wstecz. Owe trzy lata wstecz liczy się następująco: urlop z 2024 roku powinien zostać wykorzystany do końca 2024 roku. Jeśli się nie da, można go wykorzystać do końca września 2025 roku, ale jeśli nie zostanie w tym terminie wykorzystany, to uprawnienia urlopowe przepadają po trzech latach i te trzy lata liczy się od końca września 2025 roku. Czyli można powiedzieć, że urlop niewykorzystany z 2024 roku przepadnie po 30 września 2028 roku.” – Helena Warszakowska, Senior Menedżer, Departament outsourcingu Grant Thornton.
Potrzebujesz wsparcia w zakresie kadrowo-płacowym? >> Skorzystaj z outsourcingu kadrowo-płacowego Grant Thornton <<