Zasady naliczania wynagrodzenia w przypadku „siły wyższej” – zmiana stanowiska ZUS

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyjaśnia na przykładach zasady naliczania wynagrodzenia w przypadku „siły wyższej”, zgodnie z aktualnym podejściem.

 

Pracownikowi w ciągu roku przysługują 2 dni lub 16 h zwolnienia od pracy z powodu działania siły wyższej w pilnych sprawach rodzinnych spowodowanych chorobą lub wypadkiem, jeżeli niezbędna jest natychmiastowa obecność pracownika. W tym czasie pracownik zachowuje prawo do połowy wynagrodzenia.

 

Jak ustalić wynagrodzenie pracownika korzystającego ze zwolnienia na okoliczność wystąpienia „siły wyższej”?

Ustalając wynagrodzenie stosuje się zasady obowiązujące przy ustalaniu urlopów z tą różnicą, że składniki wynagrodzenia ustalane w wysokości przeciętnej oblicza się z miesiąca, w którym przypadło zwolnienie od pracy lub okres niewykonywania pracy.

Zgodnie z art. 38 ust. 2 ustawy zasiłkowej, jeżeli w okresie, za który wynagrodzenie uwzględnia się w podstawie wymiaru zasiłku chorobowego, pracownik nie osiągnął pełnego wynagrodzenia wskutek nieobecności w pracy z przyczyn usprawiedliwionych, przy obliczaniu podstawy wymiaru:

  • wyłącza się wynagrodzenie za miesiące, w których pracownik przepracował mniej niż połowę obowiązującego go w danym miesiącu czasu pracy,
  • przyjmuje się, po uzupełnieniu, według zasad określonych w art. 37 ust. 2 powołanej ustawy, wynagrodzenie za miesiące, w których pracownik przepracował co najmniej połowę obowiązującego go w tym miesiącu czasu pracy.

 

Zatem w sytuacji, gdy w miesiącu, za który wynagrodzenie wymaga uzupełnienia pracownik otrzymał wynagrodzenie stałe i zmienne podlegające uzupełnieniu oraz wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy obliczone łącznie ze zmiennymi składnikami wynagrodzenia, należy je w całości potraktować jako wynagrodzenie zmienne. Oznacza to, że należy je uzupełnić za dni usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy.

 

Siła wyższa a inne okoliczności

Choroba pracownika, bądź niemożność wykonywania pracy spowodowana koniecznością sprawowania osobistej opieki nad chorym członkiem rodziny, nie przerywa zwolnienia od pracy z powodu działania siły wyższej, z którego pracownik korzysta przez cały dzień.

Jeżeli z kolei pracownik korzysta z kilku godzin zwolnienia z powodu działania siły wyższej, a później zawnioskuje o zasiłek chorobowy czy opiekuńczy, ma prawo zarówno do wynagrodzenia z tytułu działania siły wyższej, jak i zasiłku chorobowego lub opiekuńczego.

 

Uwaga! Jest to już kolejna zmiana interpretacji ZUS w kontekście tzw. siły wyższej.

 

Szczegółowe informacje na ten temat, wraz z przykładami wyliczeń, znajdują się na stronie ZUS.pl.

 

Potrzebujesz wsparcia w zakresie kadrowo-płacowym? >> Skorzystaj z outsourcingu kadrowo-płacowego Grant Thornton <<

mm

Key Account Manager oraz ekspert w Excellence Center Kadry i Płace, Outsourcing Grant Thornton

Zobacz także