Zmiana warunków pracy i płacy a obowiązki pracodawcy cz. I
Poprzez zawarcie umowy o pracę rozumiemy uzgodnienie pomiędzy pracownikiem a pracodawcą warunków jakie będą obowiązywały w trakcie zatrudnienia, np. wynagrodzenie, miejsce pracy, zajmowane stanowisko, zakres wykonywanych czynności. W przypadku kiedy umowa o pracę jest już zawarta na konkretnych warunkach, a z przyczyn ekonomicznych bądź organizacyjnych muszą ulec one zmianie na niekorzyść pracownika, konieczne jest zastosowanie porozumienia zmieniającego bądź wypowiedzenia zmieniającego. Zmiany na korzyść pracownika odbywają się najczęściej w formie porozumienia zmieniającego, które ma formę oferty pracodawcy dla pracownika.
Porozumienie zmieniające
W celu zastosowania porozumienia zmieniającego, wymagana jest zgoda obu stron – pracownika oraz pracodawcy. Art. 3531 KC. brzmi: „Strony zawierające umowę mogą ułożyć stosunek prawny według swego uznania, byleby jego treść lub cel nie sprzeciwiały się właściwości (naturze) stosunku, ustawie ani zasadom współżycia społecznego.” W porozumieniu zmieniającym należy zatem jasno określić jakie warunki pracy lub płacy ulegną zmianie, podać datę, od której nowe warunki pracy lub płacy wejdą w życie oraz wskazać, że obie strony wyrażają zgodę na wprowadzenie konkretnej zmiany, co strony dodatkowo poświadczą własnoręcznymi podpisami.
Kiedy nie ma zgody obu stron, pracodawca chcąc dokonać zmiany warunków płacy lub płacy, musi zastosować wypowiedzenie zmieniające.
Wypowiedzenie zmieniające
Wypowiedzenie zmieniające może złożyć tylko i wyłącznie pracodawca. Zgodnie z art. 42 ust. 2 kodeksu pracy, wypowiedzenie uważa się za dokonane, jeżeli pracownik otrzymał informację o nowych warunkach na piśmie.
Co powinno zawierać wypowiedzenie zmieniające?
Wypowiedzenie zmieniające powinno zawierać następujące informacje:
- oświadczenie o wypowiedzeniu dotychczasowych warunków pracy lub płacy;
- propozycję nowych warunków zatrudnienia;
- pouczenie dla pracownika, że w razie odmowy przyjęcia nowych warunków pracy lub płacy, powinien złożyć stosowne oświadczenie przed upływem połowy okresu wypowiedzenia. Jeżeli pracodawca nie zamieści właściwego pouczenia w treści wypowiedzenia zmieniającego, pracownik będzie miał prawo do złożenia oświadczenia o odmowie nowych warunków pracy lub płacy przez cały okres wypowiedzenia. Odmowa warunków pracy lub płacy przez pracownika będzie równoznaczna z rozwiązaniem umowy o pracę z upływem okresu wypowiedzenia. Jeżeli pracownik nie złoży oświadczenia bądź zgodzi się na nowe warunki, wypowiedzenie zmieniające uważa się za dokonane. Wówczas zgodnie z orzeczeniem Sądu Najwyższego „ wypowiedzenie warunków pracy dokonuje się na przyszłość, a więc zmienia ono te warunki po upływie okresu wypowiedzenia, nigdy natomiast nie działa ono wstecz ( wyrok Sądu Najwyższego – Izba Pracy z 23 listopada 2007, II PK 97/07)”.
- Informacja dla pracownika o możliwości odwołania się do sądu pracy w terminie 7 dni od złożenia wypowiedzenia wraz ze wskazaniem właściwego dla pracownika sądu pracy.
Zapraszamy do śledzenia naszego bloga! W następnym tygodniu opublikujemy informacje kto jest chroniony przed wypowiedzeniem zmieniającym oraz czy i komu przysługuje odprawa z tego tytułu!
>>TUTAJ<< znają Państwo więcej informacji na temat umów o pracę!
Agnieszka Woźniak
Młodszy Specjalista ds. kadr i płac
Helena Warszakowska
Menedżer