Co z pracownikami podczas przestoju ekonomicznego?

Koronawirus w pytaniach naszych klientów cz. 13:

Pracownicy produkcji / restauracji / obsługi klienta – nie mogę ich wysłać do pracy zdalnej. Co mogę zrobić w przypadku zmniejszenia zapotrzebowania na ich usługi w dobie zagrożenia koronowirusem?

 

Znajdujemy się w wyjątkowym czasie, kiedy strach przed koronawirusem powoduje spowolnienie w wielu branżach – bardzo mocno cierpi już obecnie m.in. branża turystyczna, rozrywkowa czy gastronomiczna.

 

Nie każdy rodzaj pracy można wykonywać z domu. Jeżeli dana praca nie jest „transferowalna”, a pracownik jest gotowy do jej wykonywania, jednak z przyczyn przez siebie niezawinionych jej nie wykonuje (omawiany tutaj koronawirus), wówczas mamy do czynienia z przestojem (art. 81 par 1 KP).

 

Jak w takiej sytuacji może postąpić pracodawca?

 

Jeżeli przestój powstał z przyczyn niezawinionych przez pracownika, a w tym przypadku właśnie z taką sytuacją mamy do czynienia, wynagrodzenie przysługuje w wysokości wynikającej z osobistego zaszeregowania pracownika, określonego stawką godzinową lub miesięczną (czyli najczęściej wynagrodzenie zasadnicze). Jeżeli taki składnik wynagrodzenia nie został wyodrębniony przy określaniu warunków wynagradzania (np. wtedy, gdy pracownik wynagradzany jest akordowo lub prowizyjne) – przysługuje mu 60% wynagrodzenia.

W każdym przypadku wynagrodzenie to nie może być jednak niższe od minimalnego wynagrodzenia za pracę, które – jak wiemy – w 2020 roku wynosi 2600 zł
brutto/miesięcznie. Pracodawca nie musi jednak przestoju spisywać na straty. Może bowiem na jego czas powierzyć pracownikowi inną odpowiednią pracę.

 

UWAGA! AKTUALIZACJA Z 31 MARCA 2020 ROKU!

Zgodnie z regulacjami przyjętej dziś przez Sejm i podpisanej przez prezydenta Tarczy Antykryzysowej, przedsiębiorca, który zanotuje określony nowelą specustawy spadek obrotów, może:

  • wprowadzić postój ekonomiczny
  • lub obniżyć wymiar czasu pracy.

W przypadku przestoju ekonomicznego – pracownikowi pracodawca wypłaca wynagrodzenie zmniejszone o max 50%, jednak nie mniej niż minimalne wynagrodzenie za pracę (z uwzględnieniem wymiaru czasu pracy); pracodawca w takim przypadku otrzyma dofinansowywanie ze środków FGŚP w wys. 50% minimalnego wynagrodzenia (dofinansowanie to ma ograniczenia – więcej tutaj >>).

 

W przypadku chęci obniżenia wymiaru czasu pracy – pracodawca może go zredukować o 20%, jednak nie więcej niż do 0,5 etatu (przy czym wynagrodzenie nie może być niższe, niż minimalne wynagrodzenie z uwzględnieniem wymiaru czasu pracy). Także w tym przypadku pracodawca może się ubiegać o dofinansowanie ze środków FGŚP do wysokości 50% wynagrodzenia należnego pracownikowi, jednak nie więcej niż 40% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału.

Warunki i tryb wykonywania pracy w okresie przestoju ekonomicznego lub obniżonego wymiaru czasu pracy ustala się w drodze porozumienia między pracodawcą a pracownikiem.

 

Więcej na temat rozwiązań dla rynku pracy w ramach Tarczy Antykryzysowej przyjętej wczoraj przez Sejm i podpisanej przez prezydenta – tutaj >>.

Potrzebujesz wsparcia w tym trudnym czasie?

Skorzystaj z pakietu szczepionkowego Grant Thornton >>

 Te usługi pomogą Tobie przetrwać kryzys. 

 

 

Szukasz innych informacji z zakresu prawa pracy w kontekście pandemii koronawirusa? Zajrzyj tutaj:

Koronawirus – prawa pracodawców i pracowników

 

Pobierz za darmo kalendarz kadrowego 2020 r. na obecny miesiąc (kliknij) 

 

Zobacz także

Skomentuj