ZUS rozliczy składki opłacane przez firmy - trwają prace nad Jednolitym Plikiem Ubezpieczeniowym!

Cyfrowy ZUS na miarę XXI wieku, to nie tylko planowany Jednolity Plik Ubezpieczeniowy. Jakie jeszcze ważne zmiany dla przedsiębiorców szykuje ZUS?

 

Prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska w wywiadzie udzielonym Polskiej Agencji Prasowej wyjawiła jakie zmiany w najbliższych latach czekają przedsiębiorców, w związku z przygotowywaną transformacją cyfrową systemu zabezpieczenia społecznego. Podkreśliła, że dotychczas zrealizowane dwie fundamentalne reformy, dzięki którym udało się wprowadzić e-składkę oraz e-ZLA, to nie koniec. Co zatem czeka firmy?

Jednolity Plik Ubezpieczeniowy

Jedną z kluczowych zmian ma być wprowadzenie Jednolitego Pliku Ubezpieczeniowego. Dzięki niemu ZUS przejmie ciężar i odpowiedzialność za rozliczanie składek opłacanych przez firmy. Większość danych ma być pobierana automatycznie – przedsiębiorcy nie będą już musieli wypełniać ani dostarczać stosów dokumentów. W efekcie ma spaść liczba błędów, a także nadużyć oraz kontroli.

Mobilne aplikacje i mobilne płatności składek

Automatyzacja ma również objąć wypłatę świadczeń. Pojawią się mobilne aplikacje, umożliwiające m.in. i mobilne opłacanie składek. Unowocześniony portal ZUS zostanie zintegrowany z platformą gov.pl, dzięki czemu użytkownicy zyskają łatwy dostęp do swoich danych i rozliczeń z ZUS. Będą mogli np. szybko i wygodnie sprawdzić na jakim etapie znajduje się zgłoszona przez nich sprawa w ZUS-ie.

 

Rządowa chmura danych

Poza zmianami bezpośrednio odczuwalnymi przez klientów ZUS w toku bieżącego kontaktu z urzędem, nastąpi również poważna reorganizacja wewnętrzna. Nastąpi „odmiejscowienie” zadań oraz „depapieryzacja” obiegu dokumentów i komunikacji z klientami – poinformowała PAP prezes ZUS. Dzięki planowanej rządowej chmurze danych różne instytucje państwowe będą mogły wymieniać się posiadanymi informacjami, bez zbędnego fatygowania obywateli i przedsiębiorców.

 

Potrzebujesz wsparcia w zakresie kadrowo-płacowym? Skorzystaj z wiedzy i doświadczenia ekspertów Grant Thornton >>

 

oprac. HZK za PAP.pl

 

Zobacz także

Skomentuj