Work-life balance znów na agendzie prac Unii Europejskiej. Czy pracownicy będą mieli prawo do rozłączenia się/przerwy cyfrowej?
Unia Europejska rozpoczęła prace nad prawem do rozłączenia się po godzinach pracy, aby oddzielić czas pracy od życia prywatnego.
Zgodnie z § 1 art. 129 oraz §1 art. 131 Kodeksu Pracy: „czas pracy nie może przekraczać 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy”, zatem po zakończeniu wykonywania obowiązków służbowych pracownicy mogą się udać się na zasłużony odpoczynek.
Potrzebujesz wsparcia w zakresie kadrowo-płacowym? Skorzystaj z wiedzy i doświadczenia ekspertów Grant Thornton >>
Co w sytuacji, gdy pracodawca wysyła maile i dzwoni po godzinach pracy?
Tym tematem postanowił zająć się Parlament Europejski, który w styczniu 2021 r. wydał rezolucję ustawodawczą, w której wezwał Komisję Europejska do zajęcia się zagadnieniem odbierania telefonu służbowego i odpisywania na maile w czasie wolnym od pracy. 472 Europosłów zagłosowało za zakazem kontaktowania się z pracownikami po godzinach pracy i uważają, że prawo do przerwy cyfrowej / prawo do rozłączenia się po godzinach pracy powinno znaleźć się w przepisach prawa pracy we wszystkich krajach członkowskich.
Parlament Europejski uznał, że w czasie epidemii, gdy pracownicy zostali przeniesieni do pracy zdalnej, kontaktowanie się z nimi po godzinach ich pracy stało się nagminne i narusza ich komfort psychiczny oraz jest szkodliwe dla ich zdrowia, gdyż może nawet prowadzić do depresji czy innych chorób.