Wystarczy pieczątka w paszporcie do podjęcia pracy przez uchodźców z Ukrainy?

Polska zapewni swobodny dostęp do swojego rynku pracy obywatelom Ukrainy – na najbliższym posiedzeniu Sejm zajmie się specustawą mającą to umożliwić.

 

Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg zapowiedziała dziś podczas konferencji prasowej, że jej resort wspólnie z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych przygotowuje szereg rozwiązań, które mają jeszcze bardziej otworzyć polski rynek pracy, zwłaszcza pod kątem zapewnienia swobodnego dostępu do niego uchodźcom z Ukrainy. Sejm na najbliższym posiedzeniu, tj. 3 marca br., ma się zająć pracami nad specustawą, która wprowadzi określone narzędzia. Przy czym trzeba mieć na uwadze, że ścieżka legislacyjna wymaga czasu. Co ma się znaleźć pośród zaplanowanych rozwiązań?

 

Planowane rozwiązania dla obywateli Ukrainy

  • „W specustawie będzie określona krótka ścieżka. Osoba, która przekroczyła granicę od 24 lutego, będzie miała pieczątkę, która uprawnia do legalnego pobytu w Polsce. Będzie miała wtedy prawo także do korzystania ze świadczeń” – poinformowała minister Maląg.
  • „Wiemy, że w większości są to kobiety z dziećmi, a więc będą miały też dostęp do świadczeń rodzinnych, które funkcjonują w naszym systemie: świadczenia wychowawczego czy świadczenia z rodzinnego kapitału opiekuńczego, a także innych świadczeń rodzinnych, które są możliwe do realizacji” – dodała szefowa resortu rodziny i polityki społecznej.
  • Planowane jest także maksymalne uproszczenie dostępu do rynku pracy dla osób, które wjadą do Polski i zalegalizują swój pobyt – jak powiedział minister Szwed: „pracodawca będzie jedynie zobowiązany do powiadomienia właściwego urzędu pracy o zatrudnieniu obywatela Ukrainy„. Nowi pracownicy z Ukrainy, na podstawie już obowiązujących przepisów, będą mieli dostęp także do innych przewidzianych w Polsce świadczeń, jak np. 500 plus.

 

 

Aktualne działania wspierające aktywizację Ukraińców na polskim rynku pracy

  • Resort rodziny uruchomił konkurs ofert „Razem Możemy Więcej” skierowany do jednostek samorządu terytorialnego, NGO oraz instytucji rynku pracy, który będzie m.in. wspierał aktywizację zawodową obywateli Ukrainy wchodzących na polski rynek pracy (przewidziany budżet konkursu wynosi 40 mln zł).
  • Za pośrednictwem strony pomagamukrainie.gov.pl można zgłosić zapotrzebowanie na schronienie, wsparcie materialne, a także pomoc w znalezieniu pracy. Pracodawcy mogą tam zgłaszać zapotrzebowanie na pracowników z Ukrainy (zwłaszcza dedykowane kobietom z dziećmi). Działa także Zielona Linia pod nr 19 524, Centralna Baza Ofert Pracy oraz aplikacja mobilna ePraca.

 

Przeczytaj także >> Pracodawco, chcesz zatrudnić obywateli Ukrainy? Najnowsze wskazówki MRiPS – LISTA! <<

mm

Główny specjalista ds. content marketingu i publikacji międzynarodowych w Grant Thornton. Prasowy dziennikarz ekonomiczny z kilkunastoletnim doświadczeniem zawodowym, samodzielna księgowa. Wieloletni współpracownik Grupy Wydawniczej Infor oraz Wydawnictwa Wiedza i Praktyka. Pisała m.in. dla Dziennika Gazety Prawnej czy Wydawcy Harvard Business Review Polska. Laureatka wyróżnienia prasowego „Pióro Odpowiedzialności” przyznawanego przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu.

Zobacz także

Skomentuj