Monika Smulewicz, Grant Thornton: „Dzięki” Polskiemu Ładowi algorytm naliczania płac od brutto do netto tylko w ciągu siedmiu miesięcy tego roku zmienił się aż trzykrotnie.
W ostatnich dniach zrobiło się bardzo głośno o pomyłkach pracodawców w naliczaniu wynagrodzeń, zwłaszcza w służbie zdrowia. Wynagrodzenia za miniony miesiąc zostały po raz pierwszy skalkulowane w oparciu o przepisy tzw. Polskiego Ładu 2.0, które weszły w życie 1 lipca – zaledwie pół roku po nastaniu rewolucji podatkowej ogłoszonej przez rządzących jako „Nowy/Polski Ład”. Wkrótce po swoim debiucie rozwiązania „Polskiego Ładu” dotyczące naliczania wynagrodzeń musiały zostać zmienione w drodze najpierw rozporządzenia, a następnie nowelizacji ustawy, wskutek sprzeciwu zdezorientowanych i rozżalonych kadrowych i księgowych.
Legislacyjna biegunka
Zgodnie z najnowszymi wynikami „Barometru stabilności otoczenia prawnego” autorstwa Grant Thornton, zaledwie w pierwszej połowie tego roku zostało przyjętych w Polsce 14,5 tys. stron maszynopisu aktów prawnych oraz ustanowiono 955 przepisów najwyższej rangi (ustaw, rozporządzeń i umów międzynarodowych) – oznacza to wzrost o 75% rok do roku. Utrzymanie takiej dynamiki w drugiej połowie 2022 roku oznaczałaby podaż nowego prawa na takim poziomie, jaki zanotowaliśmy przez całe lata 90’te!
Szczegóły w publikacji >> Produkcja prawa idzie na rekord <<.
Kadrowi i księgowi rzucają papierami!
Monika Smulewicz, partner i dyrektor zarządzająca outsourcingiem księgowości, kadr i płac w Grant Thornton informuje na łamach portalu Money.pl, że „z powodu Polskiego Ładu z zawodu kadrowej i księgowej odeszło w tym roku już bardzo wiele doświadczonych osób. Przyznaje też, że aktualizacje w systemach kadrowo-płacowych były wdrażane w dużym pośpiechu, nie było czasu na ich porządne przetestowanie. Jeśli do tego dodać tzw. czynnik ludzki (zmęczenie, brak czasu na szkolenia i dokształcanie się), recepta na pomyłki gotowa.”
Problem jest tym poważniejszy, jak podaje Money.pl, że zgodnie z przepisami Kodeksu pracy za prawidłowe naliczanie płac odpowiada pracodawca lub osoba go reprezentująca. Ponadto ten, kto bezprawnie obniża (czyli także nalicza i wypłaca w imieniu pracodawcy) należne pracownikowi wynagrodzenie, podlega karze grzywny od 1 do 30 tys. zł. To oznacza olbrzymią presję, pod jaką obecnie znaleźli się pracownicy działów kadrowo-płacowych.
Chcesz mieć pewność, że listy płac zostały policzone prawidłowo? Sprawdź >> outsourcing kadrowo-płacowy Grant Thornton << i śpij spokojnie!
Kalkulator wynagrodzeń od MF odpowiedzią na problemy?
Resort Finansów, chcąc pomóc „podatnikom wyliczyć łączne skutki zmian przeprowadzonych w 2022 r.” przygotował Kalkulator wynagrodzeń, który zdaniem MF „pozwala porównać wynagrodzenia na rękę w oparciu o przepisy obowiązujące w 2021 r. oraz łącznie po reformach wprowadzonych w 2022 r.”. Kalkulator jest dostępny pod następującym adresem: https://niskiepodatki-kalkulator.mf.gov.pl/. Ostatnio zyskał nową funkcjonalność, która pozwala obliczyć zarówno jednoczesne świadczenie dwóch umów o pracę, jak i umowy o pracę i umowy zlecenia. Wyniki kalkulacji, jak uprzedza MF, mają jednak charakter wyłącznie poglądowy.