Kancelaria Prezydenta poinformowała w miniony piątek, że Prezydent podpisał 23 marca br. nowelizację Kodeksu pracy w zakresie dwóch unijnych dyrektyw – tzw. rodzicielskiej oraz transparency. Nowe regulacje wejdą w życie prawdopodobnie ok. 20 kwietnia br. Co się zmieni?
23 marca 2023 r. Prezydent podpisał Ustawę z dnia 9 marca 2023 r. o zmianie ustawy – Kodeks Pracy oraz niektórych innych ustaw. Nowe przepisy wejdą w życie po upływie 21 dni od dnia oblikowaniu ustawy w Dzienniku Ustaw, tj. – jak zakładają eksperci – około 20 kwietnia br.
Jak podała Kancelaria Prezydenta RP w oficjalnym komunikacie, „Ustawa o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw wdraża w zakresie swojej regulacji dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1152 z dnia 20 czerwca 2019 r. w sprawie przejrzystych i przewidywalnych warunków pracy w Unii Europejskiej (Dz. Urz. UE L 186 z 11.07.2019, str. 105) oraz dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1158 z dnia 20 czerwca 2019 r. w sprawie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym rodziców i opiekunów oraz uchylającą dyrektywę Rady 2010/18/UE (Dz. Urz. UE L 188 z 12.07.2019, str. 79).”
Co się zmieni w Kodeksie pracy około 20 kwietnia 2023 roku?
Główne obszary zmian, jakie mają się pojawić w Kodeksie pracy, w zakresie dyrektyw tzw. rodzicielskiej i transparency – wobec aktualnych regulacji – będą dotyczyły kwestii wymienionych poniżej.
- Ochrona przed niekorzystnym traktowaniem w zatrudnieniu z powodu korzystania z uprawnień pracowniczych.
- Zmiana w zakresie umów o pracę na okres próbny.
- Prawo do jednoczesnego zatrudnienia lub wykonywania pracy na innej podstawie.
- Rozszerzenie zakresu informowania o stosunku pracy.
- Dodatkowe informacje dla pracowników wysyłanych do innego państwa członkowskiego lub państwa trzeciego.
- Przejście do innych form zatrudnienia.
- Ochrona pracownika przed zwolnieniem.
- Zmiany w zakresie umów na czas określony.
- Obowiązek pracodawcy informowania o wolnych stanowiskach pracy i procedurach awansu.
- Szkolenia zapewniane przez pracodawcę.
- Dodatkowe przerwy w pracy.
- Przyznanie prawa do zwolnienia od pracy z powodu działania siły wyższej.
- Przyznanie prawa do urlopu opiekuńczego.
- Zmiany w przepisach dotyczących ochrony stosunku pracy pracowników korzystających z urlopów związanych z rodzicielstwem.
- Wydłużenie okresu, w którym pracownik wychowujący dziecko do 4. roku życia może wyrazić zgodę m.in. na pracę nadliczbową.
- Wydłużenie wymiaru urlopu rodzicielskiego i przyznanie nieprzenoszalnej jego części dla każdego z pracujących rodziców.
- Zmiana zasad wykorzystywania urlopu rodzicielskiego.
- Zmiany w przepisach dotyczących korzystania z łączenia urlopu rodzicielskiego z wykonywaniem pracy.
- Ustalenie nowych wymiarów urlopu rodzicielskiego dla pracowników, którzy przyjęli dziecko na wychowanie jako rodzina zastępcza, z wyjątkiem rodziny zastępczej zawodowej lub występujących o adopcję dziecka.
- Zmiana w przepisie dotyczącym dopuszczenia pracownika do pracy po urlopie wychowawczym.
- Doprecyzowanie przepisu dotyczącego korzystania z urlopu wychowawczego i obniżonego wymiaru czasu pracy.
- Nowe przepisy dotyczące elastycznej organizacji pracy.
- Sankcje za nieinformowanie pracownika o warunkach jego zatrudnienia i za nieudzielenie pracownikowi odpowiedzi na wniosek.
Rozwinięcie ww. listy zmian można znaleźć na stronie Kancelarii Prezydenta RP >> Informacja ws. nowelizacji ustawy – Kodeks pracy w zakresie dwóch unijnych dyrektyw <<.
Polecamy także raport Kancelarii prawa pracy Grant Thornton pt.: >> Rewolucyjne zmiany w prawie pracy – najważniejsze informacje <<