Orzeczenia o niepełnosprawności dłużej ważne - pod jakimi warunkami?

Orzeczenia o niepełnosprawności zostały przedłużone dzięki nowym przepisom, ale pod pewnymi warunkami. Na jaki czas została wydłużona ich ważność? Od kiedy obowiązują nowe regulacje?

 

Zmiana przepisów stanowi próbę uniknięcia problemu nagromadzenia wniosków w orzecznictwie spowodowanych brakiem odpowiednich specjalistów, co tym samym wydłuża okres oczekiwania na komisje orzecznicze z ich udziałem. Ustawa z dnia 24 lipca 2024 r. o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych weszła w życie 3 sierpnia.

 

O ile wydłużono ważność orzeczeń o niepełnosprawności?

Nowe przepisy zakładają przedłużenie o pół roku ważności orzeczeń o niepełnosprawności kończących się w dniu 30 września, a więc będą ważne do 30 marca 2025. Wydłużenie ważności nastąpi pod warunkiem złożenia wniosku o wydanie nowego orzeczenia w powiatowym lub miejskim zespole ds. orzekania o niepełnosprawności w okresie ważności posiadanego orzeczenia tj. do końca września.

Dodatkowo został zmieniony okres, w którym będzie można składać wnioski o wydanie nowych orzeczeń. Dotychczas wniosek o nowe orzeczenie można było składać w terminie 30 dni poprzedzających datę końcową posiadanego przez osobę niepełnosprawną orzeczenia. Biorąc pod uwagę okres oczekiwania na wizytę u specjalisty w celu uzyskania zaświadczenia niezbędnego do złożenia wniosku, czas ten mógł się okazać niewystarczający. Po zmianach wniosek o nowe orzeczenie można będzie złożyć trzy miesiące wcześniej w przypadku dzieci oraz dwa przy osobach dorosłych.

 

Jakie inne zmiany wprowadziły najnowsze regulacje dla OzN?

Oprócz zasad przedłużania orzeczeń o niepełnosprawności wprowadzona ustawa reguluje także kwestie dotyczące przedłużania ważności decyzji ustalających poziom potrzeby wsparcia dla osób niepełnosprawnych. Decyzja zostaje wydana przez wojewódzki zespół do spraw orzekania o niepełnosprawności na podstawie orzeczenia ustalającego stopień niepełnosprawności, ale na okres nie dłuższy niż 7 lat. Nowy wniosek o wydanie decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia należy złożyć przed upływem terminu ważności obowiązującej decyzji. Czas jej ważności zostanie wydłużony do momentu wydania kolejnej decyzji ale nie dłużej niż przez okres 6 miesięcy.

 

Dzięki wprowadzonym zmianom jest możliwe zapewnienie ciągłości wydanych orzeczeń o niepełnosprawności oraz decyzji ustalających poziom potrzeby wsparcia dla osób niepełnosprawnych, a tym samym brak przerw w wypłacanych miesięcznie świadczeniach wspierających.

 

Potrzebujesz wsparcia w zakresie kadrowo-płacowym? >> Skorzystaj z outsourcingu kadrowo-płacowego Grant Thornton <<

Zobacz także