Pracownik zostaje poddany kwarantannie - co z innymi zatrudnionymi?

Koronawirus w pytaniach naszych klientów cz. 10:

Jeden z pracowników, który był dziś w pracy, został poddany kwarantannie. Czy mam jakieś obowiązki względem pozostałych pracowników?

 

 

Należy przede wszystkim pamiętać, że kwarantanna, to środek zapobiegawczy – stosowany wobec osób zdrowych, które nie mają widocznych objawów zarażenia chorobą zakaźną – w celu przeciwdziałania dalszym zachorowaniom.

 

Poddanie kwarantannie będzie zdarzało się coraz częściej, przy rosnącej liczbie zakażeń. Dopiero przy potwierdzeniu zakażenia wirusem SARS-CoV-2 u jednego z pracowników należy wykonywać czynności opisane tutaj >> (Instrukcja postępowania dla pracodawców w przypadku pozytywnego wyniku testu na obecność COVID-19 u pracownika).

 

Należy również pamiętać, że poddanie się kwarantannie jest usprawiedliwioną nieobecnością w pracy i pracownikowi za ten czas przysługuje świadczenie z tytułu choroby (gdy decyzja o poddaniu się kwarantannie lub izolacji została podjęta przez inspektora sanitarnego lub gdy zakażenie dało już objawy i pracownik uzyska zwolnienie lekarskie).

 

  Jeżeli jednak pracownik poddał się izolacji dobrowolnie, albo w tym czasie pracuje, nie otrzyma świadczeń z ubezpieczenia społecznego.

 

Potrzebujesz wsparcia w tym trudnym czasie?

Skorzystaj z pakietu szczepionkowego Grant Thornton >>

 Te usługi pomogą Tobie przetrwać kryzys. 

 

 

Szukasz innych informacji z zakresu prawa pracy w kontekście pandemii koronawirusa? Zajrzyj tutaj:

Koronawirus – prawa pracodawców i pracowników

 

Pobierz za darmo kalendarz kadrowego 2020 r. na obecny miesiąc (kliknij) 

 

mm

Od 2019 roku w Departamencie Outsourcingu Grant Thornton. Absolwentka studiów magisterskich kulturoznawstwo USA na Uniwersytecie Warszawskim oraz Studiów Podyplomowych z Kadr i Płac. Ukończyła kurs w Stowarzyszeniu Księgowych w Polsce i uzyskała kwalifikacje zawodowe jako 'Specjalista ds. Kadr i Płac'. Świadczy usługi kadrowe dla dużego, międzynarodowego przedsiębiorstwa.

Zobacz także

Skomentuj