Ratowanie miejsc pracy z FGŚP

Miejsca pracy można uratować obecnie przy wsparciu różnych „antykryzysowych” narzędzi. Jednym z nich jest skorzystanie z dofinansowania z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Co na ten temat warto wiedzieć?

 

Wnioski o przyznanie świadczeń na rzecz ochrony miejsc pracy należy składać do Wojewódzkiego Urzędu Pracy, do 27 września 2020 r. Każdy taki wniosek o dofinansowanie może dotyczyć od 1 do 3 miesięcy.

 

7 dni na zgłoszenie zmiany sytuacji

W przypadku gdy sytuacja pracodawcy korzystającego z dofinansowania z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych się zmieni – tj. pracownicy objęci przestojem ekonomicznym zostaną skierowani na kilka dni do pracy w miesiącu lub gdy pracownicy wrócą na stałe do pracy w trakcie miesiąca – należy o tym poinformować Wojewódzki Urząd Pracy w ciągu 7 dni roboczych od zaistnienia takiej sytuacji.

 

Chcesz wiedzieć, z jakich rozwiązań mogą skorzystać przedsiębiorcy uratować miejsca pracy? Zajrzyj tutaj >> (klik).  

 

Zwrot proporcjonalny…

Jednak co istotne, skierowanie pracowników objętych przestojem ekonomicznym nawet na kilka dni do pracy nie skutkuje cofnięciem dofinansowania za cały miesiąc. Pracodawca będzie musiał zwrócić jedynie proporcjonalną część dofinansowania. Wysokość zwrotu będzie ustalana przez Wojewódzki Urząd Pracy. Zwrot środków w tym wypadku nie obejmuje odsetek ustawowych.

 

…albo z odsetkami

W przypadku wykorzystania dofinansowania niezgodnie z warunkami określonymi w umowie i we wniosku, pracodawca jest zobowiązany do zwrotu środków wraz z odsetkami w części wykorzystanej niezgodnie z warunkami.

 

Więcej informacji tutaj:  https://www.gov.pl/web/rodzina/dofinansowanie-z-funduszu-gwarantowanych-swiadczen-pracowniczych–najwazniejsze-pytania-i-odpowiedzi

 

 

Szukasz informacji z zakresu prawa pracy w kontekście pandemii koronawirusa? Kliknij:

Koronawirus – prawa pracodawców i pracowników

 

 

Potrzebujesz wsparcia dla swojej firmy w tym trudnym czasie?

Skorzystaj z pakietu szczepionkowego Grant Thornton >>.

Te usługi pomogą Tobie przetrwać kryzys >>.  

 

mm

Od 2019 roku w Departamencie Outsourcingu Grant Thornton. Absolwentka studiów magisterskich kulturoznawstwo USA na Uniwersytecie Warszawskim oraz Studiów Podyplomowych z Kadr i Płac. Ukończyła kurs w Stowarzyszeniu Księgowych w Polsce i uzyskała kwalifikacje zawodowe jako 'Specjalista ds. Kadr i Płac'. Świadczy usługi kadrowe dla dużego, międzynarodowego przedsiębiorstwa.

Zobacz także

Skomentuj