Maseczki w pacy obowiązkowe niemal w każdej sytuacji!

Weszły w życie przepisy nakładające obowiązek zakrywania ust i nosa w zakładach pracy i budynkach użyteczności publicznej. Mają obowiązywać do 27 grudnia br.

 

Od soboty 28 listopada 2020 r. powinność zakrywania ust i nosa obowiązuje w zakładach pracy oraz budynkach użyteczności publicznej, jeżeli w pomieszczeniu przebywa więcej niż 1 osoba. Nowe zasady zostały wprowadzone Rozporządzeniem Rady Ministrów z 26 listopada 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii i mają obowiązywać do 27 grudnia 2020 roku.

  • 25 ust. 1 pkt 2 lit. c
  1. Do dnia 27 grudnia 2020 r. nakłada się obowiązek zakrywania, przy pomocy odzieży lub jej części, maski, maseczki, przyłbicy albo kasku ochronnego, o którym mowa w art. 40 ust. 1 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2020 r. poz. 110,284, 568, 695, 1087 i 1517), ust i nosa:

(…)

  1. c) w zakładach pracy, jeżeli w pomieszczeniu przebywa więcej niż 1 osoba oraz w budynkach użyteczności publicznej przeznaczonych na potrzeby: administracji publicznej, wymiaru sprawiedliwości, kultury, kultu religijnego, oświaty, szkolnictwa wyższego, nauki, wychowania, opieki zdrowotnej, społecznej lub socjalnej, obsługi bankowej, handlu, gastronomii, usług, w tym usług pocztowych lub telekomunikacyjnych, turystyki, sportu, obsługi pasażerów w transporcie kolejowym, drogowym, lotniczym, morskim lub wodnym śródlądowym; za budynek użyteczności publicznej uznaje się także budynek biurowy lub socjalny

 

Maseczki także na open space i w kuchni!

Zmodyfikowane ograniczenie, które pojawiło się w powyższym rozporządzeniu oznacza,  że w zakładzie pracy usta i nos zakrywać będzie trzeba nie tylko w pokoju, w którym siedzi więcej niż dwie osoby, ale także w otwartej przestrzeni typu open space – i to nawet jeśli odległość między pracownikami jest większa niż 1,5 metra.

Obowiązek noszenia maseczek dotyczy również przestrzeni będącej kuchnią, czy stołówką. Zgodnie z rozporządzeniem w zakładowej stołówce spożywanie posiłków musi się odbywać pojedynczo. Niemożliwe jest także zjedzenie kanapki przy biurku (chyba, że pracujemy sami w pokoju).

 

Kary za brak maseczki dla pracowników!

W sytuacji, w której pracownik nie stosuje się do powyższych zaleceń tj. zakrywania ust i nosa w zakładzie pracy, pracodawca ma prawo nałożenia na takiego niesubordynowanego pracownika kary porządkowej wynikającej z Kodeksu pracy. Art. 108 daje pracodawcy możliwość nałożenia kary finansowej lub też kary upomnienia.

Kara pieniężna za jedno przekroczenie, nie może być wyższa od jednodniowego wynagrodzenia pracownika, a łącznie kary pieniężne nie mogą przewyższać dziesiątej części wynagrodzenia przypadającego pracownikowi do wypłaty, po dokonaniu potrąceń, o których mowa w art. 87 § 1 pkt 1-3 Kodeksu pracy potrącenia z wynagrodzenia za pracę.

Należy  zwrócić szczególną uwagę na fakt, że przestrzeganie przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy jest podstawowym obowiązkiem pracownika.

Zgodnie z art. 211 Kodeksu pracy pracownik powinien przestrzegać przepisów BHP, stosować środki ochrony zbiorowej oraz stosować się do wydawanych w tym zakresie poleceń i wskazówek przełożonych.

 

 Obowiązek zakrywania ust i nosa nie dotyczy gł.: kierowców pojazdów będących środkami publicznego transportu zbiorowego lub pojazdów samochodowych wykonujących zarobkowy przewóz osób, jeżeli w pojeździe zapewniono oddzielenie kierującego od przewożonych osób w sposób uniemożliwiający styczność; osób kierujących statkiem oraz przebywających w kabinie pilotów na statku powietrznym; kierowców wykonujących przewozy drogowe w załodze; księży odprawiających mszę; żołnierzy Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej i wojsk sojuszniczych, a także funkcjonariusza Służby Kontrwywiadu Wojskowego i Służby Wywiadu Wojskowego, wykonujących zadania służbowe; osób przebywających na stałe lub czasowo w budynkach użyteczności publicznej; sędziów, trenerów i osób uprawiających sport w ramach współzawodnictwa sportowego, zajęć sportowych lub wydarzeń sportowych.

 

Pracodawcy muszą zareagować błyskawicznie!

W związku ze zmianami, które wprowadziło Rozporządzenie Rady Ministrów z 26 listopada 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, pracownicy muszą pamiętać, że maseczka w pracy jest obowiązkowa, natomiast pracodawcy muszą błyskawicznie zareagować na zmianę i udostępnić pracownikom odpowiednie środki ochrony. Informację o nakazie noszenia maseczek pracodawca może umieścić np. na tablicy ogłoszeń lub tymczasowo – w regulaminie pracy. Poprzez takie ogłoszenie nikt nie będzie miał wątpliwości czy do zaleceń się stosować czy nie.

 

Potrzebujesz więcej informacji na ten temat? Zapraszamy do kontaktu z naszymi specjalistami kadrowo-płacowymi >>.  

 

Podstawa prawna ograniczenia swobód pracowników

Według dr hab. Moniki Gładoch, prof. UKSW prof. UKSW, kierownika Katedry Prawa Pracy, radcy prawnego – nowe rozporządzenie i zmieniony kształt obostrzeń w zakładach pracy to wyraźny sygnał, że ustawodawca pozostawia sobie kwestię regulowania obostrzeń w zakładach pracy. Do tej pory wielu pracodawców wprowadzało dodatkowe ograniczenia w zmienianych regulaminach pracy lub zarządzeniach, wymagając np. noszenia maseczek na parkingach, w holach budynków, a nawet w pomieszczeniach biurowych. Teraz ustawodawca zdaje się potwierdzać, że obostrzenia, czyli de facto ograniczenie wolności pracowników, może odbywać się tylko na podstawie prawa powszechnie obowiązującego, czyli na podstawie przepisów rozporządzeń. Prof. Gładoch stoi na stanowisku, że podstawa prawna zakrywania ust i nosa w miejscach ogólnodostępnych powinna być zapisana w ustawie, tak jak wymaga tego Konstytucja.

 

Zobacz także

Skomentuj