Podstawa zasiłku po zmianie etatu, czyli jak obniżenie etatu wpływa na wysokość zasiłku

Zaskoczeni wysokością swojego wynagrodzenia będą ci pracownicy, którzy podczas okresu obniżonego wymiaru czasu pracy będą przebywać na zwolnieniach lekarskich lub zasiłkach opiekuńczych. Poniżej tłumaczymy w jakich przypadkach mogą dostać mniej pieniędzy.

 

Niespodziewane implikacje obniżenia etatów w kontekście zasiłków

W dobie kryzysu spowodowanego pandemią, gdy gospodarka ostro zwalnia, a pracodawcy starają się ratować miejsca pracy, wielu pracowników zostanie (lub już zostało) objętych jednym z rozwiązań Tarczy Antykryzysowej, czyli obniżeniem wymiaru czasu pracy na podstawie art. 15g ustawy z dnia 31 marca 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw. Jednak zmniejszenie wynagrodzenia na skutek skorzystania przez przedsiębiorcę z dofinansowania udzielanego przez budżet państwa to nie koniec niespodzianek. Zaskoczeni wysokością swojego wynagrodzenia będą pracownicy, którzy w czasie okresu obniżonego wymiaru czasu pracy będą przebywać na zwolnieniach lekarskich lub zasiłkach opiekuńczych. Dlaczego? Poniżej tłumaczymy jakie implikacje powoduje zmiana etatu w podstawie świadczeń pieniężnych z ubezpieczeń społecznych.

 

Potrzebujesz wsparcia w zakresie kadrowo-płacowym? Skorzystaj z wiedzy i doświadczenia ekspertów Grant Thornton >>

 

Jak poprawnie naliczyć zasiłek chorobowy dla pracownika po obniżeniu etatu?

Podstawa zasiłku nie ulega zmianie w sytuacji, gdy pracownik jest na ciągłym zwolnieniu lekarskim, zasiłku opiekuńczym lub macierzyńskim, pomimo zmniejszonego etatu, który wszedł w życie w trakcie trwania niezdolności do pracy. Jeśli natomiast, po zmianie wymiaru etatu, pracownik nabędzie prawo do innego rodzaju zasiłku, np. po zasiłku chorobowym nabędzie prawo do zasiłku macierzyńskiego, lub będzie miała miejsce chociażby 1-dniowa przerwa w niezdolności do pracy (obejmująca również dzień wolny od pracy), wtedy podstawę wymiaru zasiłku należy obliczyć wg nowej stawki wynagrodzenia (czyli pomniejszonej proporcjonalnie do obniżonego wymiaru czasu pracy).

 Art. 40. Ustawy „zasiłkowej” głosi bowiem, że: W razie zmiany umowy o pracę lub innego aktu, na podstawie którego powstał stosunek pracy, polegającej na zmianie wymiaru czasu pracy, podstawę wymiaru zasiłku chorobowego stanowi wynagrodzenie ustalone dla nowego wymiaru czasu pracy, jeżeli zmiana ta nastąpiła w miesiącu, w którym powstała niezdolność do pracy, lub w miesiącach, o których mowa w art. 36.


Przykład:

Pani Ania jest zatrudniona w firmie Rozmaryn Sp. z o. o. od 1 kwietnia 2016 roku, na pełen etat. Od 12 marca do 10 kwietnia 2020 roku przebywała na ciągłym zwolnieniu lekarskim. W dniu 1 kwietnia 2020 roku pracodawca, w drodze porozumienia z pracownikami, zmienił pani Ani wymiar czasu pracy na ½ etatu. Pani Ania otrzymuje kolejne zwolnienie lekarskie od 13 kwietnia.

Zatem: od 1 do 10 kwietnia podstawa zasiłku pani Ani będzie średnią wynagrodzeń z ostatnich 12 miesięcy pracy. Natomiast od dnia 13 kwietnia podstawa zostanie wyliczona z wynagrodzenia należnego po zmianie wymiaru czasu pracy na ½ etatu.

 

Chcesz wiedzieć, z jakich rozwiązań mogą skorzystać przedsiębiorcy uratować miejsca pracy? Zajrzyj tutaj >> (klik).  

 

Jak liczymy podstawę zasiłku?

∑ miesięcznych wynagrodzeń / ilość pełnych miesięcy, z których wzięliśmy podstawę (maksymalnie 12 miesięcy) = przeciętne miesięczne wynagrodzenie.

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie / 30 dni x 80% (przy zwolnieniu lekarskim z tytułu choroby własnej lub przy zasiłku opiekuńczym) = 80% zasiłku za każdy 1 kalendarzowy dzień absencji.

Stawka zasiłku za 1 dzień x ilość dni zwolnienia = wynagrodzenie chorobowe.

 

Podstawy prawne:

 

Szukasz informacji z zakresu prawa pracy w kontekście pandemii koronawirusa? Kliknij:

Koronawirus – prawa pracodawców i pracowników

Autorzy: Agnieszka Ołdak, Katarzyna Romanowska

 

Zobacz także

1 komentarz

  • Max 8 maja 2020  

    A w przypadku gdy obniżenie wymiaru czasu pracy następuje od 1 dnia miesiąca i od tego samego dnia pracownik przebywa na opiece nad dzieckiem, to czy podstawa jest liczona od obniżonej wielkości etatu czy od nieobniżonej? Pozdrawiam.

Skomentuj