Jeśli płatnik składek ZUS najpierw uregulował swoje zobowiązania wobec Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, a następnie złożył wniosek o zwolnienie z opłat, będzie miał nadpłatę. Co się z nią stanie i jak ją odzyskać? Szczegóły poniżej.
Obowiązujące obecnie przepisy wskazują, że „(…) zwalnia się z obowiązku opłacenia należności z tytułu składek wykazanych w deklaracji rozliczeniowej za marzec 2020 r. także wówczas, gdy należności te zostały opłacone. Opłacone należności z tytułu składek podlegają zwrotowi na zasadach określonych w art. 24 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2020 r. poz. 266, 321 i 568)”.
Płatnicy, którzy złożyli wniosek o zwolnienie z opłacenia składek także za marzec (i spełniają stosowne warunki), będą mieli nadpłatę.
Co się stanie z nadpłaconą kwotą w ZUS?
Płatnicy składek ZUS mogą sami zdecydować o przeznaczeniu nadpłaty. Możliwości są dwie:
- nadpłata może zostać zwrócona przez ZUS na konto płatnika,
- nadpłata może zostać zaliczona na poczet przyszłych zobowiązań.
Szukasz informacji z zakresu prawa pracy w kontekście pandemii koronawirusa? Kliknij:
Co zrobić, żeby otrzymać zwrot?
Płatnicy składek ZUS, którzy chcą dostać zwrot nadpłaconej kwoty, powinni najpóźniej przed datą upływu terminu płatności kolejnej składki złożyć do ZUS stosowny wniosek z prośbą o zwrot nadpłaty na konto. Ci, którzy tego nie zrobią, będą mieli zaliczoną nadpłatę a konto przyszłych zobowiązań. Podobnie płatnicy posiadający zaległości w opłatach za składki ZUS muszą się liczyć z automatycznym zaliczeniem nadpłaty na poczet innych, zaległych zobowiązań (zwłaszcza, gdy nadpłacona kwota będzie niższa lub tożsama z wysokością zaległych płatności).
Potrzebujesz wsparcia dla swojej firmy w tym trudnym czasie?
Skorzystaj z pakietu szczepionkowego Grant Thornton >>.
Te usługi pomogą Tobie przetrwać kryzys >>.
oprac. HZK za pap.pl