Kalkulator wynagrodzeń część VI - Ania Kowalska dostaje mandat

Ania Kowalska a potrącenie z pensji – kalkulator wynagrodzenia.

 

Dziś już VI – przedostatnia – część naszych publikacji z serii „Kalkulator wynagrodzeń dla pracodawcy”. Dla przypomnienia – w pierwszej części poznaliśmy nasza główną główną bohaterkę, tj. Anię Kowalską, która po studiach podjęła swoją pierwszą pracę na umowie zleceniu (szczegóły tutaj >> ). Świetnie sobie poradziła i przeszła na umowę o pracę (więcej tutaj >> ). Po pewnym czasie podjęła dodatkowe zatrudnienie w ramach umowy o dzieło, u innego zleceniodawcy (przeczytasz więcej tutaj >> ), a później zmieniła się jej sytuacja rodzinna – została mamą i skorzystała z urlopu macierzyńskiego (na ten temat piszemy tutaj >> ). Po standardowym okresie wróciła do pracy, ale niebawem jej dziecko zachorowało i Ania przez pewien czas musiała pobierać zasiłek chorobowy (o tym przeczytasz tutaj >> ). W bieżącejVI części naszego kalkulatora Ania zorientowała się, że jej pensja jest niższa, niż być powinna. Okazało się, że pracodawca był zmuszony dokonać potrącenia z jej wynagrodzenia za niezapłacony mandat karny, który Ania dostała za niewłaściwe parkowanie, kiedy spieszyła się z dzieckiem do lekarza.

 

Jak pracodawca powinien dokonywać potrąceń z wynagrodzeń? Poniżej tylko podstawowe zasady. Jest to temat rzeka – osoby szukające odpowiedzi na bardziej szczegółowe pytania zapraszam do bezpośredniego kontaktu.

 

Rodzaje potrąceń z wynagrodzenia

Z wynagrodzenia można dokonać potrąceń:

  • dobrowolnych, tj za zgodą pracownika – np. takich jak w przypadku karty Multisport
  • oraz obligatoryjnych, tj. wynikających z tytułów egzekucyjnych.

Kwota wolna od potrąceń

Wynagrodzenie po potrąceniach nie może być niższe, niż ustawowo określona kwota wolna od potrąceń. Dotyczy to zarówno obowiązkowych, jak i dobrowolnych potrąceń z wynagrodzenia.

 

Zajęcia komornicze i alimentacyjne

W przypadku zajęć komorniczych z wynagrodzenia można potrącić 50%, jednak w przypadku niższych wynagrodzeń musi zostać pracownikowi do wypłaty przynajmniej kwota wolna. Jedynym wyjątkiem są zajęcia alimentacyjne, które potrącamy w wysokości 60% i nie obowiązuje tutaj kwota wolna.

 

Umowy cywilno-prawne a potrącenia

W przypadku umów cywilno-prawnych może zostać potrącone całe wynagrodzenie. Chyba, że umowa jest jedynym źródłem utrzymania danej osoby i pracodawca posiada takie oświadczenie od pracownika w formie pisemnej.

 

Pobierz za darmo kalendarz kadrowego 2020 r. na obecny miesiąc (kliknij) 

Kalkulator wynagrodzeń – potrącenia z wynagrodzenia

Poniżej poglądowa część naszego kalkulatora.

 

Jak zawsze pozostajemy do Twojej dyspozycji, służąc swoim doświadczeniem i pomocą >> 

Już za dwa tygodnie, w ostatniej części naszego kalkulatora dla pracodawców, Ania Kowalska zmieni pracodawcę! Podpowiemy jak rozliczyć w związku z tym jej wynagrodzenie, np. wyliczyć odprawę. 

 

W naszej serii ukazały się:

  1. Ania Kowalska na umowie zleceniu
  2. Ania Kowalska na umowie o pracę
  3. Ania Kowalska na umowie o dzieło
  4. Ania Kowalska na urlopie macierzyńskim
  5. Ania Kowalska a zasiłek opiekuńczy przy chorobie dziecka
  6. Ania Kowalska dostaje mandat
  7. Ania Kowalska zmienia pracodawcę

 

Potrzebujesz wsparcia w tym trudnym czasie?

Skorzystaj z pakietu szczepionkowego Grant Thornton >>

 Te usługi pomogą Tobie przetrwać kryzys. 

 

Chcesz wiedzieć skąd wziąć pieniądze na wypłaty dla pracowników? Zajrzyj tutaj aby sprawdzić rozwiązania Tarczy Antykryzysowej >> (klik).

Interesują Cię inne zagadnienia z zakresu prawa pracy w kontekście pandemii koronawirusa? Zapoznaj się z naszym informatorem >> (klik).

 

Zobacz także

Skomentuj